ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ԱԺ նախագահի լիազորությունները կատարող Հակոբ Արշակյանը փետրվարի 28-ին ընդունել է Եվրոպական միությունում եւ Եվրոպայում Կանադայի հատուկ բանագնաց, Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությունում արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ստեֆան Դիոնին:
Հանդիպմանը ներկա է եղել ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը: Այդ մասին NEWS.am –ին հայտնեցին ԱԺ մամուլի ծառայությունից:
Ողջունելով հյուրերին՝ Հակոբ Արշակյանն ընդգծել է, որ այս տարին նշանակալի է Հայաստանի եւ Կանադայի համար. լրանում է երկու երկրների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը: Հայ-կանադական երկկողմ հարաբերություններում ԱԺ փոխնախագահը շեշտել է միջխորհրդարանական համագործակցության, մասնավորապես խորհրդարանական բարեկամական խմբերի դերը:
Հակոբ Արշակյանը կարծիք է հայտնել, որ Հայաստանի համար առանձնակի նշանակություն ունի սերտ եւ արդյունավետ համագործակցությունը Եվրամիության հետ ու հավելել, որ ՀՀ-ԵՄ համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի հնարավորությունները պետք է լիարժեք օգտագործել: «Դա ամուր հիմք է ԵՄ եւ ԵՄ անդամ պետությունների հետ փոխշահավետ հարաբերությունների զարգացման առումով»,-փաստել է ԱԺ փոխնախագահը:
Հակոբ Արշակյանը բարձր է գնահատել այն փաստը, որ 2020 թ. Արցախյան երկրորդ պատերազմի առաջին իսկ օրերից Կանադան ակտիվորեն փորձում էր ջանքեր գործադրել կրակի դադարեցման ուղղությամբ: Այս առումով նա արժեւորել է Կանադայի կառավարության` կանադական սպառազինությունների մատակարարումը Թուրքիա դադարեցնելու որոշումը:
Անդրադառնալով հետպատերազմյան դեռեւս չհաղթահարված խնդիրներին՝ Հակոբ Արշակյանը կարեւորել է եռակողմ հայտարարության բոլոր դրույթների իրացումը՝ առաջնային համարելով Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների եւ քաղաքացիական անձանց անհապաղ հայրենադարձման հարցը: ԱԺ փոխնախագահը հիշեցրել է, որ Ադրբեջանում շինծու քրեական գործերով հետաձգվում է վերոնշյալ անձանց վերադարձը:
«Հույս ունենք, որ միջազգային գործընկերները պատշաճ կարձագանքեն այդ փաստերին, եւ մենք կկարողանանք հանձն առած խաղաղության օրակարգով առաջ շարժվել տարածաշրջանում»,-շեշտել է Հակոբ Արշակյանը:
Այս համատեքստում անդրադարձ է եղել սահմանագծման եւ սահմանազատման գործընթացի ու ՀՀ ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զինված ուժերի ամբողջական դուրսբերման կարեւորությանը: Տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման համատեքստում ընդգծվել է, որ Հայաստանի եւ Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչներն ակտիվ բանակցում են հայ-թուրքական հարաբերություններում առաջընթաց գրանցելու ուղղությամբ:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել Ազգային ժողովի աշխատակազմի եւ Կանադայի խորհրդարանական կենտրոնի համագործակցությամբ իրականացվող Աշխատակազմի զարգացման ծրագրի արդյունավետությանն ու շարունակականությանը:
Հակոբ Արշակյանն ու Արման Եղոյանը խորհրդարանական ժողովրդավարության զարգացման տեսանկյունից կարեւորել են ռազմավարական նման ծրագրերի իրականացումը: Ընդգծվել է փոխանակման ծրագրերի իրագործման արդյունավետությունը:
Ստեֆան Դիոնն իր հերթին կարեւորել է հայ-կանադական հարաբերությունների շարունակական զարգացումն ու փոխգործակցության խորացումը: Այս համատեքստում նա առանձնակի ընդգծել է բարեկամական խմբերի դերակատարությունը:

Hakob Arshakyan, deputy speaker and currently acting speaker of the National Assembly (NA) of Armenia, on Monday received the Special Envoy of Canada to the European Union (EU) and Europe, Ambassador to Germany, Stephane Dion, the press service of the NA informed Armenian News-NEWS.am.
Arshakyan underlined that this year is significant for Armenia and Canada: the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries. In the Armenian-Canadian bilateral relations, the NA Vice President stressed the role of the inter-parliamentary cooperation, particularly the Parliamentary Friendship Groups.
Also, he opined that the close and effective cooperation with the European Union is of special importance for Armenia, and added that the opportunities of the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement shall be fully used.
“That is a firm basis in terms of the development of mutually beneficial relations with the EU and the EU member states,” the NA Vice President documented.
Hakob Arshakyan highly evaluated the fact that from the first days of the second Artsakh (Nagorno-Karabakh) war in the fall of 2020 Canada had actively tried to make efforts for ceasefire. In this aspect he valued the decision of the Government of Canada for stopping the supply of the Canadian armament to Turkey.
Touching upon the post-war still non-overcome problems, Arshakyan highlighted the realization of all provisions of the trilateral statement, considering of priority the issue of the immediate repatriation of Armenian prisoners of war and the civilians being held in Azerbaijan. The NA Vice President reminded that the return of the abovementioned persons is postponed with fake criminal cases in Azerbaijan.
“We hope that the international counterparts will decently respond to the fact and we will be able to advance in the region with the committed peace agenda,” he stressed.
In this context, the importance of the demarcation and delimitation process and the complete withdrawal of the Azerbaijani armed forces from Armenia’s sovereign territory were touched upon. With regards to the establishment of peace in the region it was underscored that the special representatives of Armenia and Turkey actively negotiate in registering progress in the Armenian-Turkish relations.
During the meeting, the sides referred also to the efficiency and continuity of the development program of the staff being implemented with the cooperation between the National Assembly Staff and the Parliamentary Centre of Canada.
With respect to the development of parliamentary diplomacy, Hakob Arshakyan emphasized the implementation of such strategic programs. The efficiency of the implementation of the exchange programs was underlined.
Stephane Dion, in his turn, highlighted the continuous development of the Armenian-Canadian relations and the deepening of the relationship. In this context, he stressed the role of friendship groups.