ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ԱԺ նախագահի լիազորությունները կատարող Հակոբ Արշակյանը փետրվարի 28-ին ընդունել է Եվրոպական միությունում եւ Եվրոպայում Կանադայի հատուկ բանագնաց, Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությունում արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ստեֆան Դիոնին:
Հանդիպմանը ներկա է եղել ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը: Այդ մասին NEWS.am –ին հայտնեցին ԱԺ մամուլի ծառայությունից:
Ողջունելով հյուրերին՝ Հակոբ Արշակյանն ընդգծել է, որ այս տարին նշանակալի է Հայաստանի եւ Կանադայի համար. լրանում է երկու երկրների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը: Հայ-կանադական երկկողմ հարաբերություններում ԱԺ փոխնախագահը շեշտել է միջխորհրդարանական համագործակցության, մասնավորապես խորհրդարանական բարեկամական խմբերի դերը:
Հակոբ Արշակյանը կարծիք է հայտնել, որ Հայաստանի համար առանձնակի նշանակություն ունի սերտ եւ արդյունավետ համագործակցությունը Եվրամիության հետ ու հավելել, որ ՀՀ-ԵՄ համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի հնարավորությունները պետք է լիարժեք օգտագործել: «Դա ամուր հիմք է ԵՄ եւ ԵՄ անդամ պետությունների հետ փոխշահավետ հարաբերությունների զարգացման առումով»,-փաստել է ԱԺ փոխնախագահը:
Հակոբ Արշակյանը բարձր է գնահատել այն փաստը, որ 2020 թ. Արցախյան երկրորդ պատերազմի առաջին իսկ օրերից Կանադան ակտիվորեն փորձում էր ջանքեր գործադրել կրակի դադարեցման ուղղությամբ: Այս առումով նա արժեւորել է Կանադայի կառավարության` կանադական սպառազինությունների մատակարարումը Թուրքիա դադարեցնելու որոշումը:
Անդրադառնալով հետպատերազմյան դեռեւս չհաղթահարված խնդիրներին՝ Հակոբ Արշակյանը կարեւորել է եռակողմ հայտարարության բոլոր դրույթների իրացումը՝ առաջնային համարելով Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների եւ քաղաքացիական անձանց անհապաղ հայրենադարձման հարցը: ԱԺ փոխնախագահը հիշեցրել է, որ Ադրբեջանում շինծու քրեական գործերով հետաձգվում է վերոնշյալ անձանց վերադարձը:
«Հույս ունենք, որ միջազգային գործընկերները պատշաճ կարձագանքեն այդ փաստերին, եւ մենք կկարողանանք հանձն առած խաղաղության օրակարգով առաջ շարժվել տարածաշրջանում»,-շեշտել է Հակոբ Արշակյանը:
Այս համատեքստում անդրադարձ է եղել սահմանագծման եւ սահմանազատման գործընթացի ու ՀՀ ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զինված ուժերի ամբողջական դուրսբերման կարեւորությանը: Տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման համատեքստում ընդգծվել է, որ Հայաստանի եւ Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչներն ակտիվ բանակցում են հայ-թուրքական հարաբերություններում առաջընթաց գրանցելու ուղղությամբ:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել Ազգային ժողովի աշխատակազմի եւ Կանադայի խորհրդարանական կենտրոնի համագործակցությամբ իրականացվող Աշխատակազմի զարգացման ծրագրի արդյունավետությանն ու շարունակականությանը:
Հակոբ Արշակյանն ու Արման Եղոյանը խորհրդարանական ժողովրդավարության զարգացման տեսանկյունից կարեւորել են ռազմավարական նման ծրագրերի իրականացումը: Ընդգծվել է փոխանակման ծրագրերի իրագործման արդյունավետությունը:
Ստեֆան Դիոնն իր հերթին կարեւորել է հայ-կանադական հարաբերությունների շարունակական զարգացումն ու փոխգործակցության խորացումը: Այս համատեքստում նա առանձնակի ընդգծել է բարեկամական խմբերի դերակատարությունը:

Вице-спикер НС, и.о. председателя НС А.Аршакян принял специального посланника Канады в Евросоюзе и Европе, чрезвычайного и полномочного посла в ФРГ Стефана Диона.
Как сообщает пресс-служба НС, на встрече присутствовал председатель постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции А.Егоян.
Приветствуя гостей, А.Аршакян подчеркнул, что этот год знаменателен для Армении и Канады – отмечается 30-летие установления дипломатических отношений между двумя странами. В армяно-канадских двусторонних отношениях вице-спикер НС подчеркнул роль межпарламентского сотрудничества, в частности парламентских групп дружбы.
А.Аршакян отметил, что тесное и эффективное сотрудничество с ЕС имеет особое значение для Армении, добавив необходимость полноценного использования возможностей Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА-ЕС. «Это прочная основа для развития взаимовыгодных отношений с ЕС и государствами-членами ЕС», - подчеркнул он.
Вице-спикер НС высоко оценил тот факт, что в 2020 г., с первых же дней Второй Арцахской войны, Канада активно пыталась добиться прекращения огня. В связи с этим он высоко оценил решение канадского правительства приостановить поставки канадского оружия в Турцию.
Касаясь нерешенных послевоенных вопросов, А.Аршакян подчеркнул важность выполнения всех положений трехстороннего заявления, уделив первоочередное внимание вопросу немедленной репатриации армянских военнопленных и удерживаемых в Азербайджане гражданских лиц. Он напомнил, что возвращение их было отложено в связи с возбуждением фиктивных уголовных дел в Азербайджане.
«Мы надеемся, что международные партнеры должным образом отреагируют на эти факты, и мы сможем продвинуться вперед с мирной повесткой дня в регионе», - подчеркнул А.Аршакян.
В этом русле затронута важность процесса демаркации и делимитации, полного вывода азербайджанских вооруженных сил с суверенной территории Республики Армения. В контексте установления мира в регионе было подчеркнуто, что спецпредставители Армении и Азербайджана ведут активные переговоры для достижения прогресса в армяно-турецких отношениях.
В ходе встречи отмечена эффективность и преемственность программы повышения квалификации кадров, реализуемой в сотрудничестве с Аппаратом НС и Парламентским центром Канады.
А.Аршакян и А.Егоян придали важность осуществления таких стратегических планов с точки зрения развития парламентской демократии. Подчеркнута эффективность реализации обменных программ.
Стефан Дион в свою очередь подчеркнул постоянное развитие армяно-канадских отношений и углубление сотрудничества. В этом контексте он особо выделил роль групп дружбы.