ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը ողջունել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի բանաձեւի ընդունումը, որը դատապարտում է Ռուսաստանի ներխուժումն Ուկրաինա՝ հայտարարելով, որ դա վկայում է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի «մեկուսացման» մասին։
«Ես հարգանքի տուրք եմ մատուցում Միավորված ազգերի կազմակերպության անդամ երկրներին այս պատմական նստաշրջանը հյուրընկալելու համար: Քվեարկությունը բացահայտում է Պուտինի մեկուսացումը։ Այն նաեւ պատասխանատվություն է դնում Բելառուսի վրա՝ այս պատերազմում իր անընդունելի մասնակցության համար»,- ասվում է Բայդենի հայտարարության մեջ։
«ՄԱԿ-ի այս էքստրաօրդինար քայլը ցույց է տալիս գլոբալ վրդովմունքի չափն ինքնիշխան հարեւանի վրա Ռուսաստանի սարսափելի հարձակման նկատմամբ եւ աննախադեպ գլոբալ միասնությունը»,- հավելել է նա:
Բանաձեւին կողմ է քվեարկել 141, ձեռնպահ է մնացել 35 եւ դեմ է քվեարկել հինգ երկիր։
Բանաձեւին դեմ են քվեարկել Ռուսաստանը, Բելառուսը, Սիրիան, Էրիթրեան և Հյուսիսային Կորեան։
Բանաձեւը «պահանջում է Ռուսաստանի Դաշնությունից անհապաղ, ամբողջությամբ եւ անվերապահորեն դուրս բերել իր ամբողջ զինված ուժերն Ուկրաինայի տարածքից՝ իր միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններում»։
Բայդենն իր հայտարարության մեջ կրկնել է, որ ագրեսիայի համար «մեղավոր» է միայն Ռուսաստանը։ «Ռուսաստանն է պատասխանատու մարդու իրավունքների կործանարար խախտումների եւ միջազգային հումանիտար ճգնաժամի համար, որը մենք տեսնում ենք Ուկրաինայում իրական ժամանակում։ Այստեղ արդարացումների կամ երկիմաստության տեղ չկա։ Մեղավոր է Ռուսաստանը»,- ասել է նա։

Президент  США Джо Байден приветствовал  принятие резолюции ГА ООН резолюции, осуждающей вторжение России в Украину, заявив, что оно свидетельствует об «изоляции» президента России Владимира Путина.
«Я воздаю должное государствам-членам Организации Объединенных Наций за проведение этой исторической сессии. Голосование обнажает изоляцию Путина. Она также возлагает на Беларусь ответственность за неприемлемое участие в этой войне», — говорится в заявлении Байдена.
«Этот экстраординарный шаг Организации Объединенных Наций демонстрирует степень глобального возмущения ужасающим нападением России на суверенного соседа и беспрецедентное глобальное единство», — добавил он.
За резолюцию проголосовала 141 страна, 35 стран воздержались и пять проголосовали против.
Против резолюции проголосовали  Россия, Беларусь, Сирия, Эритрея и Северная Корея.
Резолюция «требует, чтобы Российская Федерация немедленно, полностью и безоговорочно вывела все свои вооруженные силы с территории Украины в пределах ее международно признанных границ».
Байден повторил в своем заявлении, что только Россия «виновата» в агрессии. «Россия несет ответственность за разрушительные нарушения прав человека и международный гуманитарный кризис, которые мы наблюдаем в Украине в режиме реального времени. Здесь нет места оправданиям или двусмысленности. Виновата Россия», — сказал он.