Համաշխարհային բանկը հայտարարել է Ռուսաստանում եւ Բելառուսում բոլոր ծրագրերի դադարեցման մասին՝ վկայակոչելով «Ուկրաինայի ժողովրդի դեմ ռազմական գործողությունները»։
Որոշումն ընդունվել է այն կապացությամբ, որ մեծ թվով երկրներ, կազմակերպություններ եւ ձեռնարկություններ խզում են հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ ուկրաինական ճգնաժամի պատճառով։
Երեքշաբթի Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) գործադիր տնօրեն Քրիստալինա Գեորգիեւան հայտարարել էր, որ քննարկում է Ուկրաինայի՝ արտակարգ ֆինանսավորման համար խնդրանքը, մինչդեռ մեկ այլ ծրագիր մինչեւ հունիսի վերջը երկրին հնարավորություն տվեց 2.2 միլիարդ դոլար ստանալ:
Համաշխարհային բանկի խումբը նաեւ հայտարարել է, որ 3 միլիարդ դոլարի աջակցության փաթեթ է տրամադրում Ուկրաինային:

The World Bank announced the termination of all programs in Russia and Belarus, citing "hostilities against the people of Ukraine."
The decision came as a large number of countries, organizations and businesses are cutting ties with Russia over the Ukraine crisis.
On Tuesday, International Monetary Fund (IMF) Managing Director Kristalina Georgieva said she was considering Ukraine's request for emergency financing, while another program has given the country access to $2.2 billion by the end of June.