Համաշխարհային բանկը հայտարարել է Ռուսաստանում եւ Բելառուսում բոլոր ծրագրերի դադարեցման մասին՝ վկայակոչելով «Ուկրաինայի ժողովրդի դեմ ռազմական գործողությունները»։
Որոշումն ընդունվել է այն կապացությամբ, որ մեծ թվով երկրներ, կազմակերպություններ եւ ձեռնարկություններ խզում են հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ ուկրաինական ճգնաժամի պատճառով։
Երեքշաբթի Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) գործադիր տնօրեն Քրիստալինա Գեորգիեւան հայտարարել էր, որ քննարկում է Ուկրաինայի՝ արտակարգ ֆինանսավորման համար խնդրանքը, մինչդեռ մեկ այլ ծրագիր մինչեւ հունիսի վերջը երկրին հնարավորություն տվեց 2.2 միլիարդ դոլար ստանալ:
Համաշխարհային բանկի խումբը նաեւ հայտարարել է, որ 3 միլիարդ դոլարի աջակցության փաթեթ է տրամադրում Ուկրաինային:

Всемирный банк объявил о прекращении всех программ в России и Беларуси, сославшись на «военные действия против народа Украины».
Решение было принято в связи с тем, что большое количество стран, организаций и предприятий разрывают связи с Россией из-за украинского кризиса.
Во вторник директор-распорядитель Международного валютного фонда (МВФ) Кристалина Георгиева заявила, что рассматривает запрос Украины на экстренное финансирование, в то время как другая программа предоставила стране доступ к 2,2 миллиарда долларов до конца июня.
Группа Всемирного банка также объявила, что предоставляет Украине пакет поддержки в размере 3 миллиардов долларов.