«Նորվեգացի հրաձիգ» Անդերս  Բրեյվիկի հայրն ինտերնետի միջոցով իմացել է, որ իր որդին մի քանի տասնյակ մարդու է սպանել:  Պարզվել է, որ նա որդու հետ չի առնչվում 1995 թվականից: Ֆրանսիայի ոստիկանությունը կիրակի երեկոյան եղել է Յենս Բրեյվիկի՝ Ֆրանսիայի  հարավում գտնվող  տանն ու այդտեղ մի քանի ժամ է անցկացրել: Սակայն, հայտնի չէ, արդյոք Բրեյվիկը հարցաքննվել է, թե` ոչ, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
«Ես որդուս հետ չեմ առնչվում 1995 թվականից, երբ նա 15-16 տարեկան էր: Ես կարդացել եմ թերթեր, եւ պատահաբար տեսա նրա անունն ու  լուսանկարը: Դա ինձ համար իսկական շոկ էր,  դեռեւս խելքի չեմ եկել»,-լրագրողներին հայտնել է նրա հայրը: Լրատվամիջոցների հաղորդմամբ՝ ոստիկանության այցելությունից հետո հայրը անմիջապես մեկնել է Իսպանիա, որպեսզի խուսափի լրագրողների հետ հանդիպումից:
Մինչ այդ Անդերս Բրեյվիկը, ով Oսլոյի կենտրոնում պայթյուն էր իրականացրել, ինչից հետո Ուտոյա կղզում տեղակայված երիտասարդական ճամբարում արյունալի բախում  կազմակերպել, պահանջում է իր գործի առնչությամբ լսում կազմակերպել բաց ռեժիմով: Այդ մասին, ինչպես հաղորդում է «Ֆրանս-Պրեսս»-ը, հայտնել է Բրեյվիկի փաստաբանը:  Նրա խոսքով՝ իր պաշտպանյալը ցանկանում է հանրությանը հայտնել իր կատարած արարքի դրդապատճառների մասին: Բացի այդ, ահաբեկիչը թույլտվություն է խնդրել դատարանի առաջ կանգնել համազգեստով: Բաց կամ փակ ռեժիմով դատական պրոցես սկսելու որոշումը կկայացվի դատական առաջին նիստի ժամանակ, որը տեղի կունենա հուլիսի 25-ին:

Отец «норвежского стрелка» Андерса Брейвика узнал о том, что его сын убил десятки человек, из интернета. Как оказалось, он не общается с ним с 1995 года.
Французская полиция в воскресенье вечером побывала в доме Йенса Брейвика на юге Франции и провела там несколько часов, однако неизвестно, был ли допрошен Йенс Брейвик, сообщает РИА Новости со ссылкой на норвежскую телекомпанию TV2.
«Я не общался с сыном с 1995 года, с тех пор как ему исполнилось 15-16 лет», - приводит телекомпания слова Йенса Брейвика.
«Я читал газеты, и внезапно наткнулся на его (Андерса) имя и фотографию. Для меня это был такой шок! Пока я не могу прийти в себя», - сказал он журналистам.
По сообщению испанских СМИ, сразу после визита полиции отец Брейвика уехал в Испанию, чтобы избежать назойливого внимания журналистов.
Между тем, Андерс Брейвик, организовавший взрыв в центре Осло, а затем устроивший кровавую бойню в молодежном лагере на острове Утойа, требует провести слушания по своему делу в открытом режиме. Об этом, как сообщает «France-Presse», рассказал телеканалу «NRK» его адвокат. По его словам, Брейвик хочет публично рассказать о мотивах своего преступления. Кроме того, террорист также попросил разрешения предстать перед судом в униформе.
Решение об открытом или закрытом режиме процесса будет принято на первом заседании суда, которое состоится днем 25 июля.