Նորվեգացի ահաբեկիչ Անդերս Բրեյվիկի փաստաբանը համոզված է, որ իր պաշտպանյալն իրականությունը նորմալ չի ընկալում:
«Օրվա ընթացքում նա մի քանի անգամ կրկնել է, որ իրեն, հավանաբար, կգնդակահարեն: Նրա կարծիքով, այդպիսին էր դատարանի շենքի մոտ հավաքված մարդկանց տրամադրությունը»,- այդ մասին երկուշաբթի օրը նորվեգական պետական հեռուստատեսության եթերում ասել է փաստաբանը, հաղորդում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:
Նրա խոսքով, Բրեյվիկի պատկերացումները նորվեգական բանտերի մասին նույնպես ավանդական չեն: Ըստ փաստաբանի, Բրեյվիկը համոզված էր, որ երկրի պատժիչ համակարգը նախկինի պես կիրառում է խոշտանգումներ: Փաստաբանը հաղորդել է, որ մոտ ժամանակում դատական փորձագետները կորոշեն, Բրեյվիկը մեղսունա՞կ է, թե` ոչ:
Մինչդեռ, նորվեգական ոստիկանությունը կրկնակի ահաբեկչության զոհերի մասին նոր տվյալներ է հրապարակել: Ըստ վերջին տվյալների, զոհերի թիվը 76-է, այլ ոչ 93, ինչպես հաղորդել են ավելի վաղ:
Կրկնակի ահաբեկչությունը տեղի է ունեցել Նորվեգիայում հուլիսի 22-ին: Սկզբում Օսլոյի կառավարական թաղամասում, որտեղ գտնվում է վարչապետի գրասենյակը, պայթել է պայթուցիկ նյութերով բեռնված ավտոմեքենան, իսկ մի քանի ժամ հետո, երկրի մայրաքաղաքից ոչ շատ հեռու գտնվող Ուտեյա կղզում տեղակայված իշխող Նորվեգական բանվորական կուսակցության երիտասարդական ճամբարում ոստիկանական համազգեստով տղամարդը գնդակահարել է դեռահասներին:
Ահաբեկիչը 32-ամյա Անդերս Բերինգ Բրեյվիկն էր: Հուլիսի 25-ին Օսլոյում կայացել է դատարանի առաջին փակ նիստը: Բրեյվիկին մեղադրել են ահաբեկչության մեջ, սակայն նա հրաժարվել է իր կատարած գործողությունները հանցանք ճանաչել: Սակայն պայթյունի եւ գնդակոծության կազմակերպումը նա չի հերքել:
Նիստի ընթացքում Բրեյվիկն ասել է, որ «ուզում էր փրկել Նորվեգիան», ինչպես նաեւ պահպանել Եվրոպան «մահմեդական կլանումից»:

Адвокат норвежского террориста Андерса Брейвика уверен, что его подзащитный имеет ненормальное восприятие действительности.
«Несколько раз в течение дня он повторил, что его, скорее всего, застрелят. По его мнению, таково было настроение людей, собравшихся у здания суда», - сказал юрист в понедельник в эфире норвежского гостелевидения, передает ИТАР-ТАСС.
По его словам, не соответствуют традиционным и представления Брейвика о норвежских тюрьмах. По словам адвоката, Брейвик был уверен, что пенитенциарная система страны по- прежнему практикует пытки.
В ближайшее время судебные эксперты определят, вменяем ли Брейвик психически, сообщил адвокат.
Между тем, норвежская полиция обнародовала новые данные о жертвах двойного теракта. По последним данным, число погибших — 76, а не 93, как сообщалось ранее.
Двойной теракт произошел в Норвегии 22 июля. Сначала прогремел взрыв в центре Осло, у комплекса правительственных зданий, где находится канцелярия премьер-министра, а спустя несколько часов мужчина в полицейской форме расстрелял подростков в молодежном лагере правящей Норвежской рабочей партии на острове Утойя недалеко от норвежской столицы.
Террористом оказался 32-летний Андерс Беринг Брейвик. 25 июля в Осло состоялось первое закрытое заседание суда. Брейвику было предъявлено обвинение в терроризме, однако тот отказался признать преступлением совершенные им действия. Но организацию взрыва и стрельбы он не стал отрицать.
В ходе заседания Брейвик сказал, что «хотел спасти Норвегию», а также уберечь Европу от «мусульманского поглощения».