ՄԱԿ Անվտանգության խորհուրդը խորապես անհանգստացած է թալիբների այն որոշմամբ, որով աղջիկները միջնակարգ կրթության հաստատություններ հաճախել չեն կարող, եւ կոչ է արել նրանց անհապաղ նորից բացել դպրոցներն աղջիկների համար։
«Անվտանգության խորհրդի անդամները... հաստատել են բոլոր աֆղանստանցիների, ներառյալ աղջիկների կրթության իրավունքը,»,- նշված է ՄԱԿ-ի հայտարարությունում։
Անցած շաբաթ թալիբները հայտարարել էին, որ չեն բացելու միջնակարգ դպրոցներն աղջիկների համար՝ ասելով, որ դրանք փակ են մնալու այնքան ժամանակ, մինչեւ որ կազմվի դրանք բացելու պլանը՝ իսլամական օրենքին համապատասխան։
Միացյալ Նահանգները այդ որոշման պատճառով չեղարկել է Դոհայում թալիբների հետ հանդիպումները, որոնք պետք է լուծեին կարեւոր տնտեսական հարցեր, ասել են ԱՄՆ-ի պաշտոնատար անձինք։
Անվտանգության խորհուրդը խնդրել է Աֆղանստանի գծով ՄԱԿ-ի հատուկ ներկայացուցիչ Դեբորա Լայոնսին կապ հաստատել աֆղանստանյան համապատասխան իշխանությունների եւ հարցով շահագրգիռ կողմերի հետ եւ զեկուցել ձեռք բերված առաջընթացի մասին։

The UN Security Council expressed deep concern at the decision of the Afghan Taliban rulers to deny girls access to secondary education and urged them to reopen schools for female students without delay.
The members of the Security Council have reaffirmed the right to education for all Afghans, including girls, the UN said in a statement.
Last week, the Taliban backed away from announcing the reopening of girls' high schools, saying they would remain closed until plans were made to reopen them in accordance with Islamic law.
The United States canceled meetings with the Taliban in Doha to resolve key economic issues because of the decision, US officials said.
The Security Council has asked Deborah Lyons, UN Special Representative for Afghanistan, to contact the relevant Afghan authorities and stakeholders on this matter and report on progress.