Լեռնային Ղարաբաղի հարցում Հայաստանի վրա արտաքին ոչ մի ճնշման մասին խոսք լինել չի կարող: Այս մասին այսօր` հուլիսի 28-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց «Օրինաց երկիր» կուսակցության փոխնախագահ Մհեր Շահգելդյանը:
«Հայաստանի դիրքորոշումները համահունչ են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների (ԱՄՆ, Ռուսաստան, Ֆրանսիա) դիրքորոշումներին: Հայաստանի ակտիվ դիվանագիտությունը այս ճակատում թույլ է տալիս մեր դիրքերն առաջ մղել»,- ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանին, ապա ՕԵԿ փոխնախագահի կարծիքով, նրանք դեռ մինչեւ վերջ չեն կողմնորոշվել իրենց հետագա գործողությունների առումով: «Այդ երկրի առաջին դեմքերի հակասական հայտարարությունները, հռետորության կտրուկ փոփոխությունը եւ մի շարք այլ փաստեր ցույց են տալիս, որ Ադրբեջանում անորոշության մթնոլորտ է տիրում»,- ընդգծել է նա:

YEREVAN. – There can be no external pressure on Armenia concerning Karabakh issue, deputy head of Orinats Yerkir (State of Law) party Mher Shahgeldyan told the journalists on Thursday.
“Armenia’s disposition is in accordance with the disposition of OSCE Minsk Group co-chairs [U.S., Russia, and France]. Armenia’s active diplomacy allows moving forward our disposition on the front,” he added.
According to Shahgeldyan, Azerbaijan has not decided on their further activities so far. He stressed that contradictory statements made by the head of the state, sharp change in rhetoric and other facts prove that uncertainty reigns in Azerbaijan.