Սողոմոնյան կղզիները «լայն բացած աչքերով» է Չինաստանի հետ անվտանգության մասին պայմանագիր ստորագրել, հայտարարել է խաղաղօվկիանոսյան երկրի վարչապետը, չնայած այդ համաձայնագրին ԱՄՆ-ի եւ Ավստրալիայի խիստ դիմադրությանը, հաղորդում է AFP-ն:
Վարչապետ Մանասիա Սոգավարեն ասել է, որ իր համար «պատիվ եւ արտոնություն» է խորհրդարանին հայտնել, որ համաձայնագիրը «մի քանի օր առաջ» ստորագրվել է Հոնիարայի եւ Պեկինի պաշտոնատար անձանց կողմից:
Գործարքը, որի մասին երեքշաբթի օրը հայտարարել է Պեկինը, կոշտ քննադատության է ենթարկվել ԱՄՆ-ի եւ Ավստրալիայի կողմից, որոնք մտավախություն ունեն, որ այն կարող է հանգեցնել նրան, որ Չինաստանը ռազմական հենակետ ձեռք կբերի Խաղաղ օվկիանոսի հարավում:
Սոգավարեն ասել է, որ իր կառավարությունը «լայն բացած աչքերով» է ստորագրել համաձայնագիրը, սակայն հրաժարվել է հայտնել, թե երբ ստորագրված տարբերակը կհրապարակվի:
Համաձայնագրի նախագիծը ցնցում էր առաջացրել ողջ տարածաշրջանում, հատկապես այն միջոցները, որոնք թույլ կտան չինական ռազմածովային ուժերին տեղակայվել Սողոմոնյան կղզիներում, որոնք Ավստրալիայից 2000 կիլոմետրից էլ քիչ են հեռու գտնվում:
Նախագծի լայնածավալ ձեւակերպումը Վաշինգտոնից եւ Կանբերայից դիվանագիտական առաջարկների բուռն ալիքի պատճառ է դարձել՝ դրա ստորագրումը կանխելու համար, ներառյալ Ավստրալիայի Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի նախարարի վերջերս կատարած այցը, բայց դրանք հաջողությամբ չեն պսակվել:
Սողոմոնյան կղզիները եւ Չինաստանը վերջին տարիներին ավելի են մոտեցել՝ Սոգավարեի կառավարությունը 2019թ․ սեպտեմբերին խզել է հարաբերությունները Թայվանի հետ, մի քանի օր առաջ այն բանից, երբ նրա խաղաղօվկիանոսյան հարեւան Կիրիբատին հետեւեց նրա օրինակին՝ ճանաչելով Պեկինը:

Соломоновы Острова подписали пакт о безопасности с Китаем с «широко открытыми глазами», заявил премьер-министр тихоокеанской страны, несмотря на сильное сопротивление США и Австралии этому соглашению, передает AFP.
Премьер-министр Манассия Согаваре сказал, что для него было «честью и привилегией» сообщить парламенту, что соглашение было подписано официальными лицами Хониары и Пекина «несколько дней назад».
Сделка, о которой объявил Пекин во вторник, столкнулась с резкой критикой со стороны США и Австралии, которые опасаются, что пакт может привести к тому, что Китай получит военный плацдарм в южной части Тихого океана.
Согаваре сказал, что его правительство подписало соглашение «с широко открытыми глазами», но отказался сообщить, когда подписанная версия будет обнародована.
Проект соглашения вызвал шок в регионе, особенно меры, которые позволили бы китайским военно-морским силам разместиться на Соломоновых островах, которые находятся менее чем в 2000 километрах от Австралии.
Широкая формулировка проекта вызвала шквал дипломатических предложений со стороны Вашингтона и Канберры, чтобы предотвратить его подписание, включая последний визит министра Тихоокеанского региона Австралии, но в конечном итоге они не увенчались успехом.
В последние годы Соломоновы Острова и Китай сблизились: правительство Согаваре разорвало отношения с Тайванем в сентябре 2019 года, всего за несколько дней до того, как его тихоокеанский сосед Кирибати последовал его примеру, признав Пекин.