ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը հանդիպում է խնդրել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ Մոսկվայում եւ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ Կիեւում՝ խաղաղության հրատապ անհրաժեշտությունը քննարկելու համար: Այս մասին հայտարարել է ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչը։
Գուտերեշը ցանկանում է «քննարկել Ուկրաինայում խաղաղություն հաստատելու հրատապ քայլերը եւ բազմակողմանիության ապագան՝ հիմնված ՄԱԿ-ի կանոնադրության եւ միջազգային իրավունքի վրա»,- ասվում է ՄԱԿ-ի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ստեֆան Դյուժարիկի հայտարարության մեջ:
Դյուժարիկի խոսքով՝ առանձին նամակներ են փոխանցվել ռուսական եւ ուկրաինական ներկայացուցչություններին։ Մամուլի քարտուղարը նշել է, որ Գուտերեշը սպասում է հանդիպման խնդրանքին Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի կառավարությունների պատասխաններին։
Դյուժարիկն ասել է, որ կուղեկցի գլխավոր քարտուղարին, եթե նա մեկնի, սակայն չի կարող հստակեցնել, թե էլ ով կուղեկցի նրան։

Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш просит об аудиенции у президента России Владимира Путина в Москве и президента Украины Владимира Зеленского в Киеве, чтобы обсудить насущную необходимость установления мира. Об этом сообщил представитель ООН.
Гутерриш хотел бы «обсудить срочные шаги по установлению мира в Украине и будущее многосторонности на основе Устава Организации Объединенных Наций и международного права», говорится в заявлении официального представителя ООН Стефана Дюжаррика.
По словам Дюжаррика, российскому и украинскому представительствам были переданы отдельные письма. Пресс-секретарь отметил, что Гутерриш ждет ответов от правительств России и Украины на запрос о встрече.
Дюжаррик сказал, что будет сопровождать генерального секретаря, если тот поедет, но не может уточнить, кто еще будет его сопровождать.