Միացյալ Նահանգները հրապարակել է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների հերթական փաթեթը՝ այս անգամ ուղղված առանցքային կոմերցիոն բանկին եւ «ավելի քան 40 ֆիզիկական ու իրավաբանական անձանցից կազմված գլոբալ ցանցին, որը գլխավորում է ռուս օլիգարխ Կոնստանտին Մալոֆեեւը («Ցարգրադ» հեռուստաալիքի սեփականատեր - խմբ.)»:
ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը հայտարարել է, որ այն ուղղված է նաեւ «վիրտուալ արժույթի ձեռքբերման ոլորտում գործող ռուսական ընկերությունների դեմ, որոնք, ըստ տեղեկությունների, երրորդն են աշխարհում»:
Բացի այդ, Պետդեպարտամենտը վիզային սահմանափակումներ է մտցրել Ռուսաստանի 635 քաղաքացիների նկատմամբ, որոնք «մասնակից են Ռուսաստանում եւ արտերկրում այլախոհության ճնշմանը, Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությանը սպառնացող գործողություններին, ինչպես նաեւ Դոնբասում ՌԴ կառավարության կողմից վերահսկվող ռուսական շրջանների բանտերում եւ ոչ պաշտոնական կալանքի վայրերում մարդու իրավունքների խախտումներին»,- ասվում է ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության հայտարարության մեջ։
Վիզային սահմանափակումները կանդրադառնան նաեւ 3 ռուս պաշտոնյաների՝ «մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումներին ներգրավվածության համար, եւ 17 անձանց՝ Բելառուսում ժողովրդավարությունը խարխլելու համար»:
Պատժամիջոցների են ենթարկվել, մասնավորապես, Կենտրոնական բանկի փոխնախագահներ Քսենյա Յուդաեւան եւ Միխայիլ Ալեքսեեւը, ԿԲ ղեկավարի խորհրդական Ալեքսեյ Սիմանովսկին, ինչպես նաեւ ֆինանսների փոխնախարար Վլադիմիր Կոլիչյովը։
Ցուցակում ընդգրկված են նաեւ «Օտկրիտիյե» ընկերության ղեկավար Միխայիլ Զադորնովը եւ բանկի հետ կապված մի քանի այլ անձինք՝ խորհրդի փոխնախագահներ Դմիտրի Լեւինը, Վիկտոր Նիկոլաեւը, Տատյանա Նեստերենկոն եւ Նադյա Չերկասովան, դիտորդական խորհրդի անդամներ Անդրեյ Գոլիկովը, Անատոլի Կարաչինսկին եւ այլն։
Բացի այդ, պատժամիջոցների ցուցակում ավելացել է գործարար Կոնստանտին Մալոֆեեւի որդին՝ Կիրիլը։
Կազմակերպություններից ԱՄՆ-ի պատժամիջոցների ցուցակը համալրել է «Ինվեստտորգբանկը»՝ Ռուսաստանում BitRiver կրիպտոարժույթի տվյալների կենտրոնների խոշորագույն օպերատորներից մեկը, որի գլխամասային գրասենյակը գտնվում է Շվեյցարիայում, ինչպես նաեւ այն ընկերությունները, որոնց ԱՄՆ-ը կապում է Մալոֆեեւի հետ, գրում է Forbes-ը։

Соединенные Штаты обнародовали очередной пакет санкций против России, на этот раз нацеленный на ключевой коммерческий банк и «глобальную сеть из более чем 40 физических и юридических лиц, возглавляемую российским олигархом Константином Малофеевым (владелец телеканала «Царьград» - ред)».
Министерство финансов США заявило, что оно также нацелено на «компании, работающие в российской индустрии добычи виртуальной валюты, которая, как сообщается, является третьей по величине в мире».
Кроме того, Госдеп вводит визовые ограничения в отношении 635 граждан России, которые «причастны к подавлению инакомыслия в России и за рубежом, причастны к деятельности, угрожающей территориальной целостности Украины, а также к нарушениям прав человека в тюрьмы и места неофициального содержания под стражей в подконтрольных России районах Донбасса», — говорится в сообщении Минфина США.
Визовые ограничения также коснутся трех российских чиновников «за причастность к грубым нарушениям прав человека и 17 лиц, ответственных за подрыв демократии в Беларуси».
Под санкции, в частности, попали зампреды ЦБ Ксения Юдаева и Михаил Алексеев, советник главы ЦБ Алексей Симановский, а также замминистра финансов Владимир Колычев.
В список также попали глава ФК «Открытие» Михаил Задорнов и еще несколько человек, связанных с банком: зампреды правления Дмитрий Левин, Виктор Николаев, Татьяна Нестеренко и Надия Черкасова, члены наблюдательного совета Андрей Голиков, Анатолий Карачинский и другие.
Кроме того, в санкционный список добавлен сын бизнесмена Константина Малофеева Кирилл.
Из организаций санкционный список США пополнили Инвестторгбанк, один из крупнейших в России операторов дата-центров по майнингу криптовалюты BitRiver, штаб-квартир которого находится в Швейцарии, а также компании, которые США связывают с Малофеевым, пишет Forbes.