«Ի՞նչ սահմաններ են ի վերջո բացվելու. մեր երկրի մի մասից թույլ են տալու մտնել մեր երկրի մյու՞ս հատվածը։ Այլ խոսքով, սահմանը մեր երկրի մեջտեղում է եղել, եւ ոչ թե Հայաստանի ու Թուրքիայի միջեւ։ Թուրքերը դեռեւս շատ հեռու են քաղաքակիրթ լինելուց, նրանց հետ դիվանագիտական կապերի ստեղծելը անհնարին է, նրանք շատերին կարող են խաբել։ Նրանց հետ պետք է կարճ եւ կոնկրետ խոսել. ի՞նչ եք անում դուք այսօր մեր դեմ, ի՞նչ եք սովորեցնում ձեր դպրոցներում՝ ատել հայերին եւ անհանդուրժողաբա՞ր վերաբերվել նրանց։ Ինչո՞ւ։ Ինչո՞ւ եք սերնդեսերունդ փոխանցում երիտթուրքերի ատելությունը հայերի նկատմամբ։ Կառուցելո՞ւ ենք նորմալ հարաբերություններ, թե՞ աշխարհի աչքին թոզ ենք փչելու»,- ԼՂՀ հանրային հեռուստատեսության եթերում նման մտքեր է արտահայտել դերասան Սոս Սարգսյանը, ով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հեռանկար չի տեսնում։
Նա նշել է, թե «մեր ազգային շահերն ավելի կարեւոր են, քան այլ հարցեր»։ «Մենք պետք է աչալուրջ լինենք, ինքներս պետք է կերտենք մեր ճակատագիրը եւ թույլ չտանք, որ ուրիշներն ինչ-որ բան թելադրեն մեզ։ Ինչո՞ւ են թուրքերն այսօր մեզ ավելի շատ ատում, քան այն ժամանակ։ Որովհետեւ մենք նրանց գազանության վկան ենք։ Մեր հանդեպ նրանց ատելությունը երբեք չի վերջանա»,- նշել է դերասանը։
Բացի այդ, Սոս Սարգսյանը ընգգծել է Սփյուռքի կարծիքը հաշվի առնելու փաստը։
Խոսելով ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացի մասին՝ դերասանը նշել է, որ «արյունով գրավածը չի վերադարձվում, առավել եւս, որ այն մերն է»։ «Արցախը մեր սրբությունն է, իսկ ղարաբաղյան պայքարը՝ համայն հայության հոգեւոր վերածնունդը»,- նշել է Սոս Սարգսյանը։

“Which borders are being opened? Are we allowed to go from one part of our country to the other part of our country? In other words, the border was set in the middle of our country not between Turkey and Armenia. Turks are yet far from being civilized, and they are impossible to deal with through diplomacy. They can befool many. They must be talked to in a clear and concrete way: what are you doing against us now, and what are you teaching in your schools – hating Armenians or showing tolerance toward them? Why are you passing Young Turks’ hatred for Armenian down from generation to generation? Are we going to build up normal relations or do window dressing before the world?” the famous Armenian actor Sos Sargsyan stated in his interview with the Public Television of the Nagorno-Karabakh Republic (NKR). He does not see any prospects for normal Armenian-Turkish relations.
“Our national interests are more important than any other issues. We should be on our guard. We ourselves must be authors of our destiny, rather than let other dictate anything to us. We must not lose our dignity. Why are Turks hating us even more than at that time? Because, throughout the world, we are witnesses to their atrocities. And they will never stop hating us,” Sos Sargsyan said.
He stressed the importance of taking the Diaspora’s opinion into account.
Speaking of the Nagorno-Karabakh peace process, particularly the territorial issue, he pointed out that “things gained with blood are not to be returned, especially since they are our own. Artsakh is our sacred land, and the Karabakh struggle is the Armenians' spiritual revival,” Sos Sargsyan said.