«Ի՞նչ սահմաններ են ի վերջո բացվելու. մեր երկրի մի մասից թույլ են տալու մտնել մեր երկրի մյու՞ս հատվածը։ Այլ խոսքով, սահմանը մեր երկրի մեջտեղում է եղել, եւ ոչ թե Հայաստանի ու Թուրքիայի միջեւ։ Թուրքերը դեռեւս շատ հեռու են քաղաքակիրթ լինելուց, նրանց հետ դիվանագիտական կապերի ստեղծելը անհնարին է, նրանք շատերին կարող են խաբել։ Նրանց հետ պետք է կարճ եւ կոնկրետ խոսել. ի՞նչ եք անում դուք այսօր մեր դեմ, ի՞նչ եք սովորեցնում ձեր դպրոցներում՝ ատել հայերին եւ անհանդուրժողաբա՞ր վերաբերվել նրանց։ Ինչո՞ւ։ Ինչո՞ւ եք սերնդեսերունդ փոխանցում երիտթուրքերի ատելությունը հայերի նկատմամբ։ Կառուցելո՞ւ ենք նորմալ հարաբերություններ, թե՞ աշխարհի աչքին թոզ ենք փչելու»,- ԼՂՀ հանրային հեռուստատեսության եթերում նման մտքեր է արտահայտել դերասան Սոս Սարգսյանը, ով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հեռանկար չի տեսնում։
Նա նշել է, թե «մեր ազգային շահերն ավելի կարեւոր են, քան այլ հարցեր»։ «Մենք պետք է աչալուրջ լինենք, ինքներս պետք է կերտենք մեր ճակատագիրը եւ թույլ չտանք, որ ուրիշներն ինչ-որ բան թելադրեն մեզ։ Ինչո՞ւ են թուրքերն այսօր մեզ ավելի շատ ատում, քան այն ժամանակ։ Որովհետեւ մենք նրանց գազանության վկան ենք։ Մեր հանդեպ նրանց ատելությունը երբեք չի վերջանա»,- նշել է դերասանը։
Բացի այդ, Սոս Սարգսյանը ընգգծել է Սփյուռքի կարծիքը հաշվի առնելու փաստը։
Խոսելով ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացի մասին՝ դերասանը նշել է, որ «արյունով գրավածը չի վերադարձվում, առավել եւս, որ այն մերն է»։ «Արցախը մեր սրբությունն է, իսկ ղարաբաղյան պայքարը՝ համայն հայության հոգեւոր վերածնունդը»,- նշել է Սոս Սարգսյանը։

«Какие границы в конечном счете открываются: из одной части нашей страны нам позволяют войти в другую часть нашей страны? Иными словами, граница была поставлена посередине нашей страны, а не между Турцией и Армений. Турки все еще очень далеки от цивилизованности, делать с ними дипломатию невозможно, они многих могут обмануть. С ними надо говорить просто и конкретно: что вы делаете сегодня против нас, чему учите в ваших школах – ненавидеть армян или относиться к ним толерантно? Если учите ненавидеть, то почему? Почему из поколения в поколения передаете ненависть младотурков к армянам? Будем строить нормальные отношения или пускать пыль в глаза миру?», — такие мысли в эфире Общественного телевидения НКР высказал армянский актер Сос Саркисян, который не видит перспектив для нормального развития армяно-турецких отношений.
При этом он отметил, что «наши национальные интересы важнее, чем какие-либо другие вопросы». «Нам необходимо быть бдительными, мы сами должны писать свою судьбу и не позволять, чтобы другие диктовали нам что-либо. Мы не должны терять свое достоинство ни в коем случае. Почему турки сегодня ненавидят нас больше, чем тогда? Потому что по всему миру мы являемся свидетелями их зверств. И их нанависть к нам не закончится никогда», – отметил известный актер.
При этом Сос Саркисян особо подчеркнул важность учета мнения Диаспоры.
Касаясь процесса урегулирования карабахской проблемы, и, в частности, вопроса территорий, актер отметил, что «завоеванное кровью не возвращается, тем более, что все это наше». «Арцах – это наша святыня, а карабахская борьба – духовное возрождение всего армянства», – отметил Сос Саркисян.