Ռուսաստանը կնախապատրաստվի G20-ի գագաթաժողովին, սակայն մասնակցության եղանակների մասին խոսել դեռ վաղ է, ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-մ։
Նա հիշեցրել է, որ նախօրեին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել Ինդոնեզիայի նախագահ Ջոկո Վիդոդոյի հետ։
«Շատ, շատ դրական զրույց: Պուտինը հաջողություն է մաղթել G-20-ում Ինդոնեզիայի նախագահությանը եւ վստահեցրել է, որ Ռուսաստանը եւս կանի հնարավոր եւ անհրաժեշտ ամեն ինչ՝ այս հաջող նախագահությանը նպաստելու համար: Եւ Ռուսաստանը եւս կնախապատրաստվի այդ գագաթնաժողովին։ Դեռ վաղ է խոսել մեր մասնակցության ինչ-որ այլ եղանակների մասին։ Մենք ձեզ ժամանակին կտեղեկացնենք»,- լրագրողներին ասել է Պեսկովը՝ պատասխանելով G20-ի գագաթաժողովին Պուտինի հրավերի մասին հարցին։
Պեսկովին նաեւ հարցրել են՝ կայցելի արդյոք Պուտինն Ինդոնեզիա G20-ի գագաթնաժողովին, թե՞ կմասնակցի տեսակոնֆերանսի միջոցով։
«Ոչ, այդպիսի որոշումներ չկան։ Նախագահն իսկապես շնորհակալություն է հայտնել պարոն Վիդոդոյին գագաթաժողովին մասնակցության սիրալիր հրավերի համար, եւ Ռուսաստանը կնախապատրաստվի այդ գագաթնաժողովին եւ կանի հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի Ինդոնեզիայի նախագահությունը հաջող լինի»,- պարզաբանել է Պեսկովը։

Россия будет готовиться к саммиту G20, но о модальностях участия говорить преждевременно, заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, передает РИА Новости.
Он напомнил, что накануне состоялся телефонный разговор президента РФ Владимира Путина с президентом Индонезии Джоко Видодо.
«Весьма и весьма позитивный разговор. Путин пожелал успехов Индонезийскому председательству в группе 20 и заверил, что Россия будет делать также все необходимое и все возможное для того, чтобы способствовать этому успешному председательству. И также Россия будет готовиться к этому саммиту. Пока преждевременно говорить о каких-то других модальностях нашего участия. Мы будем вас своевременно информировать», - сказал Песков журналистам, отвечая на вопрос о приглашении Путина на саммит G20.
Пескова также спросили о том, принято ли решение о том, совершит ли Путин визит в Индонезию на саммит G20 или поучаствует по ВКС (видеоконференцсвязь).
«Нет, таких решений нет. Президент действительно поблагодарил господина Видодо за любезное приглашение принять участие в саммите, и Россия будет готовиться к этому саммиту и сделает все возможное для того, чтобы председательство Индонезии было успешным», - пояснил Песков.