Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ, շարունակում է ենթադրյալ կաշառքի գործով քննությունը։ Այս պահին դատարանը քննում է պաշտպան Հայկ Ալումյանի՝ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը չեղարկելու միջնորդությունը։ Նախորդ դատական նիստին պաշտպանական կողմը ժամանակ էր խնդրել՝ լրացուցիչ նյութեր տրամադրելու համար։
Ալումյանը հայտնեց, որ մայիսի 17-ին նամակով դիմել է գլխավոր դատախազին եւ խնդրել տեղեկություն տրամադրել՝ թե ի՞նչ հիմնավորմամբ է որպես խափանման միջոց ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին։ Պաշտպանը նաեւ խնդրել է տրամադրել կա՛մ համապատասխան որոշման պատճենը, կա՛մ հայտնել՝ թե ի՞նչ հանգամանքներ են հաշվի առնվել այդ գործով։ Սակայն մինչ օրս գլխավոր դատախազից պատասխան չկա։ Նույն խնդրով Ալումյանը դիմել է նաեւ Հակակոռուպցիոն կոմիտե, որտեղից պատասխանել են, որ օրենքով նախատեսված չէ այդ տվյալների տրամադրումը։
Ալումյանը դիմեց դատախազներին, որ նրանք տրամադրեն այդ տվյալները պաշտպաններին կամ դատարանին, ինչին ի պատասխան նախագահող դատավորն ասաց, որ դատարանը չի կարող պարտավորեցնել մեղադրող կողմին։ «Եթե անհրաժեշտ համարեն, կներկայացնեն», - նշեց Դանիբեկյանը։
Այնուհետեւ Ալումյանը տեղեկացրեց, որ դիմել է մեկ այլ գործով պաշտպան Ամրամ Մակինյանին, ներկայացրել է դատական նիստի տեսաձայնագրությունը եւ խնդրել նրան տեղեկություն տրամադրել իր պաշտպանյալի վերաբերյալ։ Նամակին ի պատասխան Մակինյանը տրամադրել է Հակակոռուպցիոն կոմիտեի Քննչական երրորդ վարչության պետի պաշտոնակատար Հրաչ Մուշեղյանի 22․11․2021 թ․-ի որոշումը։ Ներկայացնելով փաստաթուղթը դատարանին՝ Ալումյանը միջնորդեց դատական նիստը շարունակել դռնփակ ռեժիմով, քանի որ պատասխանի մեջ գրվածը, ինչն էլ պետք է հետազոտվի, վերաբերում է սույն դատավարության հետ մասնակից չհանդիսացող անձին։

Суд по «делу Сильвы» продолжил рассмотрение представленного на прошлом заседании ходатайства адвоката Айка Алумяна об отмене меры пресечения в отношении второго президента РА Роберта Кочаряна.
На предыдущем судебном заседании сторона защиты попросила время для предоставления дополнительных материалов. Алумян сообщил, что 17 мая обратился с письмом к генпрокурору и попросил предоставить информацию о том, на каком основании была избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде. Адвокат также попросил предоставить либо копию соответствующего решения, либо сообщить, какие обстоятельства были учтены по этому делу. Однако до сих пор ответа от генерального прокурора нет. С тем же ходатайством Алумян обратился также в Антикоррупционный комитет, откуда ответили, что предоставление этих данных законом не предусмотрено.
Алумян обратился к прокурорам с просьбой предоставить эти данные защитникам или суду, в ответ на что председательствующая судья сказала, что суд не может обязать сторону обвинения. «Если сочтут необходимым, то представят», - отметила Данибекян.
Затем Алумян сообщил, что обратился по другому делу к адвокату Амраму Макиняну, представил видеозапись судебного заседания и попросил предоставить ему информацию о его подзащитном. В ответ на письмо Макинян представил решение и. о. начальника третьего следственного управления антикоррупционного комитета Грача Мушегяна от 22.11.2021 г. Представив документ суду, Алумян ходатайствовал о продолжении судебного заседания в закрытом режиме, поскольку информация относится к лицу, не участвующему в данном процессе.