Ամերիկացի օրենսդիրները ինչպես Ներկայացուցիչների պալատում, այնպես էլ Սենատում ներկայացրել են օրինագիծ՝ ուղղված հակաօդային պաշտպանության ինտեգրված համակարգի սետեղծմանը՝ Իրանի դեմ Իսրայելի եւ հարեւան արաբական պետությունների միջեւ համագործակցությունն ուժեղացնելու նպատակով, գրել է Times of Israel-ը։
Հակառակորդի ուժերի զսպման եւ ազգային պաշտպանության ապահովման օրենքը (DEFEND) ԱՄՆ-ի վերջին փորձն է՝ աջակցելու Աբրահամյան համաձայնագրերի կարգավորման մասին համաձայնագրերին, որոնք Իսրայելը կնքել է ԱՄԷ-ի, Բահրեյնի եւ Մարոկկոյի հետ 2020թ., Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի միջնորդությամբ։
Օրենքը թույլ է տալիս ԱՄՆ պաշտպանության նախարարությանը համագործակցել Իսրայելի, Եգիպտոսի, Հորդանանի, Իրաքի եւ Պարսից ծոցի Համագործակցության երկրների խորհրդի (Սաուդյան Արաբիա, ԱՄԷ, Բահրեյն, Կատար, Օման եւ Քուվեյթ) հետ՝ մշակելու եւ ներդնելու համար հակաօդային եւ հակահրթիռային պաշտպանության ինտեգրված կառույց «իրանական սպառնալիքներից» պաշտպանվելու համար։
Եգիպտոսից, Հորդանանից եւ բոլորովին վերջերս՝ ԱՄԷ-ից ու Բահրեյնից բացի՝ Իսրայելը պաշտոնական կապեր չունի արաբական մյուս երկրների հետ։ Դրանց մի մասի հետ այն զուսպ հարաբերություններ է պահպանում, որոնք վերջին տարիներին ընդլայնվել են, որպեսզի համագործակցեն Իրանի դեմ, բայց Իրաքի խորհրդարանը անցած ամիս ընդունել է օրենք, որը քրեականացնում է հրեական պետության հետ հարաբերությունների կարգավորումը։
Պարզ չէ, թե արդյոք թվարկված երկրներից որեւէ մեկն աջակցում է այդ ջանքերին, թե օչենսդիրները նրանց հետ խորհրդակցել են մինչ օրինագծի հրապարակումը։
Հակաօդային պաշտպանության համատեղ համակարգի գաղափարը Իսրայելի եւ նրա արաբական հարեւանների հետ նոր չէ, եւ այն բարձրացվել է մարտին, Նեգեւում Իսրայելի, ԱՄԷ-ի, Բահրեյնի, Մարոկկոյի եւ Եգիպտոսի արտաքին գործերի նախարարների գագաթաժողովում։
Օրենսդրությունը նաեւ պաշտպանության նախարարությունից պահանջելու է Կոնգրեսին հաշվետվություն ներկայացնել իրանական բալիստիկ հրթիռներին, անօդաչու սարքերին եւ հրթիռներին դիմակայելու հակաօդային նման համակարգի ստեղծման հնարավորության մասին՝ ընդունումից 180 օրվա ընթացքում։
Օրինագիծը Սենատ կմտցնեն դեմոկրատներ Ջեքի Ռոզենը եւ Քորի Բուքերը, ինչպես նաեւ հանրապետականներ Ջոնի Էռնստը եւ Ջեյմս Լենքֆորդը։ Ներկայացուցիչների պալատ այն կմտցնեն դեմոկրատներ Բրեդ Շնայդերը, Դեւիդ Թրոունը եւ Ջիմի Փանետան, ինչպես նաեւ հանրապետականներ Մակմորիս Ռոջերսը, Էն Վագները եւ Դոն Բեկոնը։

US lawmakers in both the House of Representatives and the Senate have introduced a bill aimed at creating an integrated air defense system to boost cooperation between Israel and neighboring Arab states against Iran, the Times of Israel reported.
The deterrence and national defense act is the latest U.S. attempt to support the normalization agreements for the Abraham Accords that Israel brokered with the UAE, Bahrain and Morocco in 2020 through the Donald Trump administration.
The law authorizes the US Department of Defense to work with Israel, Egypt, Jordan, Iraq, and the Gulf Cooperation Council (Saudi Arabia, UAE, Bahrain, Qatar, Oman, and Kuwait) to develop and implement an integrated air and missile defense architecture to protect against Iranian threats.
With the exception of Egypt, Jordan and, more recently, the United Arab Emirates and Bahrain, Israel has no formal ties to the rest of the Arab countries. With some of them, he maintains a low-key relationship that has expanded in recent years to cooperate against Iran, but the Iraqi parliament last month passed a law criminalizing the normalization of relations with the Jewish state.
It is not clear if any of the listed countries support such efforts or if lawmakers consulted with them before the bill was promulgated.
The idea of ​​a joint air defense system between Israel and its Arab neighbors is not new, and it was raised during the negev summit of the foreign ministers of Israel, the US, the UAE, Bahrain, Morocco and Egypt in March.
The legislation will also require the Department of Defense to submit a report to Congress on the feasibility of establishing such an air defense system to counter Iran's ballistic missile, drone and missile programs within 180 days of passage.
The bill is being submitted to the Senate by Democrats Jackie Rosen and Corey Booker, as well as Republicans Joni Ernst and James Lankford. Democrats Brad Schneider, David Throne and Jimmy Panetta, as well as Republicans McMorris Rogers, Ann Wagner and Don Bacon, are bringing him into the House of Representatives.