«Իսլամական պետություն» ծայրահեղական խմբավորման միակ ողջ մնացածը ցմահ բանտարկության է դատապարտվել՝ առանց պայմանական վաղաժամկետ ազատման, 2015 թ. Փարիզում տեղի ունեցած պայթյունների եւ կրակոցների համար, որոնց հետեւանքով սոհվել էր 130 մարդ:
Հատուկ դատարանն իննամսյա դատավարությունից հետո մեղավոր է ճանաչել նաեւ հարձակման մեջ ներգրավված 19 այլ տղամարդու:
Գլխավոր կասկածյալը՝ Սալահ Աբդեսլամը, մեղավոր է ճանաչվել սպանության եւ սպանության փորձի մեջ։ Դատարանը վճռել է, որ նրա պայթուցիկ բաճկոնը շարքից դուրս էր եկել՝ հերքելով նրա փաստարկը, որ նա դեն էր նետել բաճկոնը, քանի որ որոշել էր վերջին չհասցնել 2015 թ. նոյեմբերի 13-ի գիշերը տեղի ունեցած հարձակմանը։
Ֆրանսիայում ամենախիստ պատիժը ստացել է ծագումով մարոկկացի 32-ամյա բելգիացի Աբդեսլամը։
Եւս 18 մարդ դատապարտվել է ահաբեկչության հետ կապված տարբեր մեղադրանքներով, իսկ մեկը դատապարտվել է խարդախության մեջ պակաս լուրջ մեղադրանքով: Նրանց համար պատիժներ են սահմանվել՝ պայմանականից մինչեւ ցմահ ազատազրկում:
Դատավարության ընթացքում Աբդեսլամը հայտարարել էր իր արմատականության մասին, լաց էր եղել, ներողություն խնդրել տուժածներից եւ աղաչել դատավորներին ներել իր «սխալները»։

The sole survivor of the Islamic State extremist group was sentenced to life in prison without parole for the 2015 Paris bombings and shootings that killed 130 people.
A special court also convicted 19 other men involved in the attack after a nine-month trial.
The prime suspect, Salah Abdeslam, was found guilty of murder and attempted murder.  The court found that his explosive vest had malfunctioned, rejecting his argument that he threw the vest away because he decided not to follow through with the attack on the night of 13 November 2015.
Abdeslam, a 32-year-old Belgian of Moroccan descent, received the harshest sentence in France.
Eighteen others were convicted on various terrorism-related charges, and one was convicted on a less serious charge of fraud. Their sentences ranged from probation to life imprisonment.
During the trial, Abdeslam declared his radicalism, wept, apologized to the victims and begged the judges to forgive his mistakes.