Ուզբեկստանի Օլի մաժիլիսը (խորհրդարանը) քվեարկությամբ որոշում է կայացրել երկրի կազմում Կարակալպակիայի կարգավիճակը որպես ինքնիշխան հանրապետություն ուժի մեջ թողնելու մասին՝ երկարացնելով սահմանադրական փոփոխությունների նախագծերի հանրային քննարկման ժամկետը, տեղեկացրել է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
Ուզբեկստանի սահմանադրության հոդվածերի (21 եւ 70-75) համաձայն՝ Կարակալպակիան փաստացի Ուզբեկստանի մասն է, հանրաքվեն կամ պլեբիսցիտը Ուզբեկստանից անկախանալու մասին կարող է անցկացվել միայն Օլի մաժիլիսի համաձայնությամբ։ Այնուամենայնիվ, Կարակալպակիայի սահմանադրությունում ամրագրված է Ուզբեկստանի կազմից հանրապետության դուրս գալու իրավունքը։
Նախօրեին Կարակալպակիայի հանրապետության մայրաքաղաքի բնակիչները հանրահավաքի էին դուրս եկել Սահմանադրությունում առաջարկվող փոփոխությունների դեմ։ Նրանց զայրացրել էին 70-75 հոդվածների փոփոխությունները, որոնց համաձայն՝ իրենց շրջանը կորցնում է այժմ ամրագրված ինքնիշխանությունը եւ Ուզբեկստանի կազմից դուրս գալու իրավունքը։
Օլի մաժիլիսում առաջարկել են տասը օրով՝ մինչեւ հուլիսի 15-ը, երկարացնել սահմանադրական փոփոխությունների նախագծի հանրային քննարկման ժամկետը։

Олий Мажилис (парламент) Узбекистана в ходе голосования принял решение оставить в силе статус Каракалпакии как суверенной республики в составе страны, при этом продлив общественное обсуждение проекта поправок в конституцию, сообщает РИА Новости.
Согласно статьям конституции Узбекистана (21-й и 70-75-х), Каракалпакия фактически является частью Узбекистана — при этом референдум или плебисцит о независимости от Узбекистана может быть проведен только с согласия Олий Мажилиса. Тем не менее в конституции Каракалпакии закреплено право республики на выход из состава Узбекистана.
Накануне жители столицы республики Каракалпакстан вышли на митинг против предлагаемых поправок в Конституцию. Их возмутили поправки в статьи 70–75 главного закона страны, согласно которым их регион потеряет закрепленный ныне суверенитет и право на выход из Узбекистана.
В Олий Мажилисе предложили продлить общественное обсуждение проекта поправок в конституцию на десять дней — до 15 июля.