Վերջին մեկ տարում պարենային ապրանքների պակասուրդը ֆրանսիական սուպերմարքետներում խիստ մեծացել է։ Այս մասին են վկայում NielsenIQ վերլուծաբանական ընկերության տվյալները, որոնք երկուշաբթի մեջբերել է Le Figaro թերթը։
Տեղեկացվել է, որ մայիսի 23-ից մինչեւ հունիսի 19-ը խանութներում պարենային բոլոր տեսակի մթերքների անբավարարությունը հասել է 5,5 տոկոսի, ինչը 1,2 տոկոսով ավելին է 2021թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ։ «Կլիմայական պայմանները, աղքատ բերքը, հակամարտությունն Ուկրաինայի եւ ՌԴ-ի միջեւ եւ արտադրական այլ դժվարություններ տարեսկզբից զգալիորեն ուժեղացրել են որոշակի մթերքների անբավարարությունը եւ բացասական ազդեցություն թողել խանութներում դրանց հասանելիության հարցում»,- պարբերականը մեջբերել է NielsenIQ-ի մանրածախ առեւտրի խորհրդական Ֆրանսուա Լաֆոնտանի խոսքերը։
Ինչպես նշել է Le Figaro-ն, անբավարարությունն առաջին հերթին վերաբերել է մանանեխին, ձեթերին, սոուսներին, ալրին եւ սառեցված աղի մթերքներին։ Որոշ մթերքների քանակը խանութներում նույն շրջանում, ընդհակառակը, ավելացել է անցած տարվա համեմատ։ Խոսքը սուրիմիի (խեցգետնի մսի նմանակ), հալած պանրի, շոկոլադով հրուշակեղենի, պորտվեյնի եւ մանկական սննդի համար անհրաժեշտ կաթի մասին է։

Food shortages in French supermarkets have risen sharply over the past year. This is evidenced by the data of the analytical company NielsenIQ, which is published on Monday by the newspaper Le Figaro.
Between May 23 and June 19, the overall store shortage rate was reported to have reached 5.5% for all types of products, up 1.2% compared to the same period in 2021.
Climatic conditions, poor harvests, the conflict between Ukraine and Russia and other production difficulties have significantly increased the shortage of certain products since the beginning of the year and had a negative impact on their availability on the shelves, Francois Laffontana, NielsenIQ retail consultant, quotes the publication.
According to Le Figaro, mustard, oils, sauces, flour and frozen salty pastries were the most deficient. At the same time, the number of certain products in stores during the same period, on the contrary, increased compared to last year.