Մոտ 100 ընկերություններ կազմում են համաշխարհային ՀՆԱ-ի մինչեւ 70 տոկոսը։ Միջազգային արտադրանքի ստեղծման համակարգում Հայաստանի մասնակցությունը մեծացնելու համար անհրաժեշտ է ապահովել տրանսազգային ընկերությունների ներգրավումը։ Այս մասին հուլիսի 22-ին, ելույթ ունենալով «Հայաստանում գործարար միջավայրի բարելավում» USAID ծրագրի կողմից մշակված ներդրումային բարեփոխումների ճանապարհային քարտեզի շնորհանդեսին, հայտարարեց միջազգային փորձագետ Հենրի Լոնդելը։
Այս համատեքստում, ինչպես նշեց փորձագետը, չափազանց կարեւոր է ուժեղացնել այն ընկերությունները, որոնք կենտրոնացած են ոչ միայն տարածաշրջանի երկրներ, այլեւ դրանից դուրս իրենց արտադրանքի արտահանման վրա։ Լոնդելի կարծիքով՝ անհրաժեշտ է ուսումնասիրել արդեն գործող ընկերությունների ներուժը, ուղղորդել նրանց տրանսազգային ընկերությունների հետ համագործակցության՝ գործունեության համատեղման կամ գոյություն ունեցող ցանցերը օգտագործելու միջոցով։
«Դա թույլ կտա տեղական ընկերությունների մասնակցությունը միջազգային տնտեսությանը։ Բացի այդ, ներդրումային ծրագրերի իրականացման մեջ պետք է ներգրավել նաեւ հայկական սփյուռքին։ Տրանսազգային ընկերությունների ներգրավումը կնպաստի բարձր աշխատավարձով աշխատատեղերի ավելացմանը, ինչպես նաեւ տեխնոլոգիաների զարգացմանը եւ երկրի տարածաշրջանային զարգացմանը։ Ճանապարհային քարտեզում զգալի տեղ է հատկացվում նաեւ մարզերում կատարվող ներդրումներին»,- ասաց փորձագետը։

Порядка 100 компаний составляют до 70% всего мирового ВВП. Для увеличения участия Армении в системе создания международной продукции необходимо обеспечить привлечение транснациональных компаний. Об этом, выступая на презентации дорожной карты инвестиционных реформ, разработанной программой USAID «Улучшение бизнес среды Армении», заявил 22 июля международный эксперт Генри Лондел.
В этом контексте, как отметил эксперт, крайне важно усилить компании, ориентирующиеся на экспорт своей продукции не только в страны региона, но и за его пределы. По мнению Лондела, необходимо изучить потенциал уже действующих компаний, направить их на сотрудничество с транснациональными компаниями путем совмещения деятельности или использования существующих сетей обслуживания.
«Это позволит обеспечить участие местных компаний в международной экономике. Кроме того, к реализации инвестиционных проектов необходимо привлечь и армянскую диаспору. Привлечение транснациональных компаний поспособствует увеличению рабочих мест с высокими заработными платами, а также развитию технологий и региональному развитию страны. В дорожной карте значительное место уделяется и инвестициям в регионы», - сказал эксперт.