Ջո Բայդենի վարչակազմի ներկայացուցիչը կոչ է արել Չինաստանին չսրել իրավիճակը Թայվան ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսիի այցի հետ կապված՝ ընդգծելով, որ պոտենցիալ այցը որեւէ շարժ չի նշանավորում ԱՄՆ-ի արտաքին քաղաքականությունում, տեղեկացրել է CNN-ը։
«Պեկինը պատճառներ չունի հնարավոր այցը վերածելու ճգնաժամի կամ հակամարտության, կամ այն օգտագործելու որպես պատրվակ Թայվանի նեղուցում կամ դրա շուրջ ագրեսիվ ռազմական ակտիվությունն ուժեղացնելու համար»,- ասել է Սպիտակ տան հաղորդակցությունների գծով ռազմավարական համակարգող Ջոն Քիրբին։
Սպասվում է, որ Փելոսին Թայվան կայցելի Ասիայում շարունակվող իր շրջագայության շրջանակում։ ԶԼՄ-ների համաձայն՝ Փելոսին Թայվան պետք է այցելի երեքշաբթի։
Չինաստանը նախազգուշացրել է Փելոսիի կղզի այցելության «աղաղակող քաղաքական հետեւանքների» մասին։ Չինացի պաշտոնատար անձինք կրկին հայտարարել են, որ ազգը «ձեռքերը ծալած չի նստի», եթե Պեկիննն զգա, որ իր «ինքնիշխանությունը եւ տարածքային ամբողջականությունը» սպառնալիքի տակ են։

Joe Biden administration officials are urging China not to take escalatory action amid House Speaker Nancy Pelosi's proposed trip to Taiwan, stressing that the potential visit will not mark a shift in US foreign policy.
Beijing has no reason to turn a possible visit under long-standing US policy into some sort of crisis or conflict, or use it as an excuse to increase aggressive military activity in or around the Taiwan Strait, said White House strategic communications coordinator John Kirby.
Pelosi is expected to visit Taiwan as part of his ongoing tour of Asia. According to the media, the Pelosi are due to arrive in Taiwan on Tuesday.
China warned of egregious political implications of Pelosi's planned visit to the island. Chinese officials reiterated that the nation will not sit idly by if Beijing feels its sovereignty and territorial integrity are under threat.