Հասարակական քաղաքական գործիչ Ավետիք Չալաբյանը մեղադրում էր Փաշինյանին բանակը հետևողականորեն կազմալուծելու ու ՀՀ քաղաքացիներին պաշտպանությունից զրկելու հանցավորության մեջ: Այս մասին հայտարարություն է տարածել նրա փաստաբանական խումբը:
Հայտարարությունում ասվում է. «Երեկ` ս.թ. օգոստոսի 3-ին, մինչև ուշ երեկո տևած նախնական դատակսումների ընթացքում Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը` Մնացական Մարտիրոսյանի նախագահությամբ, որոշում կայացրեց ևս 3 ամսով կալանավորել Ավետիք Չալաբյանին: «Համախմբում» շարժման անդամ, հասարակական-քաղաքական գործիչ Ավետիք Չալաբյանի խափանման միջոցը կիրառվեց հենց դատարանի դահլիճում: Հիշեցնենք, որ Ավետիք Չալաբյանը կալանավորվել էր մայիսի 14-ին հանցակազմի բացակայությամբ շինծու քրեական գործով, ապա հուլիսի 27-ին ազատ էր արձակվել` դատարանի կողմից սահմանված կալանքի ժամկետը լրանալու արդյունքում։
«Այս որոշումն աննախադեպ է Հայաստանի իրավական պրակտիկայում, թերևս հազվագյուտ դեպք է, երբ անձը կալանավորվում է հիմքերի լիակատար բացակայության, և օրենքի միարժեք պահանջների կոպիտ խախտման պայմաններում: Այս անհեթեթ գործողությունը ցույց է տալիս, թե որքան է գործող վարչախումբը սարսափում իր սկզբունքային ընդդիմախոսներից, և ինչ աղաղակող ապօրինությունների է այն պատրաստ գնալ՝ սեփական իշխանությունը երկարաձգելու նպատակով: Սակայն և ոչ մի ապօրինություն ի զորու չի շեղելու մեզ մեր նպատակից՝ կառուցելու ազատ ու հզոր երկիր, և արդար հասարակարգ բոլորիս համար: Մեր պայքարը շարունակվում է և միայն նոր թափ է ստանալու, մինչ այդ ես շնորհակալություն եմ հայտնում մեր բազմաթիվ արժանապատիվ քույրերին և եղբայրներին, որոնք այս օրերին գտնվեցին մեր կողքին, և իրենց ներկայությամբ և սկզբունքային դիրքորոշմամբ, ուժ և վճռականություն տվեցին մեզ շարունակելու մեր պայքարը»,- իր պաշտոնական էջում մինչև կալանավորումը վերջին գրառումն է կատարել Ավետիք Չալաբյանը:
Դատալսման ընթացքում հանրային մեղադրողը միջնորդեօ էր Չալաբյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառել գրավը, որը, ըստ նրա, ամբողջությամբ ի զորու էր ապահովելու Չալաբյանի պատշաճ վարքագիծը և որ տվյալ պարագայում կալանավորման անհրաժեշտությունը բացակայում է, իսկ Չալաբյանի պաշտպանները նախ առաջարկել էին ընդհանրապես ոչ մի խափանման միջոց չկիրառել, քանի որ բացակայում են դրա կիրառման քրեադատավարական հիմքերը, իսկ ամեն դեպքում խափանման միջոց կիրառելու պարագայում, առաջարկել էին դիտարկել ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով համակցված, այսինքն՝ մի քանի խափանման միջոցների` գրավի և երաշխավորության համատեղ կիրառման հնարավորությունը: Չալաբյանի համար երաշխավորագրեր էին ներկայացրել մեկ տասնյակից ավելի հարգված գործիչներ, այդ թվում նաև նախկին փոխվարչապետ Վաչե Գաբրիելյանը, ֆինանսների նախկին նախարար Վարդան Արամյանը, «Հայ ասպետ» դպրոցի հիմնադիր Կարին Տոնոյանը, «Այբ» կրթական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Արամ Փախչանյանը, «Այբ» կրթական հիմնադրամի տնօրեն Սոնա Կոշեցյանը, «Արար» հիմնադրամի տնօրեն Արմեն Խաչիկյանը, «Վերադարձ Հայաստան» հիմնադրամի տնօրեն Վարդան Մարաշլյանը, բանասիրական գիտությունների թեկնածու, պրոֆեսոր Գուրգեն Մելիքյանը, Արդարադատության նախկին նախարար Գևորգ Դանիելյանը, ԵՊՀ քաղաքացիական դատավարության ամբիոնի վարիչ Վահե Հովհաննիսյանը և այլք, ովքեր ներկա էին դատական նիստին:
Հատկանշական է, որ Չալաբյանի պաշտպաններն առհասարակ միջնորդում էին կարճել գործը` հիմք ընդունելով այն փաստը, որ գործի հիմքը հանդիսացող նյութը հրապարակվել է կեղծ լրատվամիջոց որակված հարթակում, որը փոխկապակցված է Նիկոլ Փաշինյանի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Տարոն Չախոյանի հետ: Նշյալ դատողությանը հանրային ստուգված հարթակում տեղ գտած հետաքննական հոդվածի հիման վրա է կատարվում:
«Նախաքննական մարմինը հանցավոր անգործություն է ցուցաբերել և որևէ էական գործողություն չի իրականացրել, որ այդ ձայնագրությունը գտնի, նույնիսկ ծանուցագիր է ուղարկել կայքի տնօրենին, կայքի տնօրենը չի ներկայացել հարցաքննության, և նախաքննական մարմինը փակել է վարույթը։ Հետաքրքրիր է, եթե դուք ծանուցագիր եք ուղարկում, ապա ենթադրում եք, որ այդ տեղեկատվությունը կարևոր է, չէ՞: Եթե այդ տեղեկատվությունը կարևոր է, ինչու՞ քայլեր չեք ձեռնարկում այդ տեղեկատվությունը ստանալու համար: Ես կասեմ`շատ պարզ պատճառով: Հարգելի հանրային մեղադրողը հայտարարեց, որ այս գործը քաղաքական ենթատեքստ չունի, որովհետև պարզ էր դառնալու, թե որտեղ եք սարքել այդ ֆաբրիկացիան, պարզ էր դառնալու` ինչ նպատակով: Ավելին ասեմ, գնալու էր հասներ մինչև պատվիրատուին, իսկ մենք գիտենք, թե որտեղ է պատվիրատուն։ Պատվիրատուն նստած է վարչապետի աթոռին ու նա իրեն ենթակա տարբեր այդպիսի կայքերի միջոցով ֆաբրիկացիաներ է սարքում իր քաղաքական հակառակորդների նկատմամբ»,-դատարանում իր խոսում ասաց Ավետիք Չալաբյանը, ով երկուսուկես ամիս անազատության մեջ գտնվելուց առողջության վատթարացում է արձանագրել, ստացել է հիպերտենզիա 3-րդ աստիճանի ախտորոշում և նշանակվել է սրտաբանի վերահսկողությամբ ամբուլատոր բուժման:
«Ես չեմ վախենում կալանավորումից։ Ես ուրիշ բանի վրա եմ զարմանում: Ինչու եք կալանավորում ևս 3 ամիս ժամկետով։ Ցմահ տվեք, բերանս էլ կապար լցրեք, որ մեռնեմ։ Դուք էլ հետո կգնաք, կասեք` հարգելի այսինչ, Ձեր խնդիրը կատարված է»,- իր ելույթում ասաց Ավետիք Չալաբյանը, ապա հավելեց,- «Դուք Ձեզ օրենքից վեր եք դասում, բայց օրենքը դա թույլ չի տալիս։ Վաղ թե ուշ այս երկրում օրենքը վերականգվելու է, իմ պայքարը նաև դրա համար է, որպեսզի այս երկրում օրենքը վերականգնվի, որպեսզի այս դատալսումները օրենքով տեղի ունենան, օրենքի տառին և ոգուն համապատասխան: Դուք հիշեք, օրենքը վերականգնվելու է, և այսօրվանից սպասեք այդ օրվան: Օրենքը Ձեր հետևից գալու է»։
Հիշեցնենք, որ Ավետիք Չալաբյանը, ով Հայաստանում մասնակցել ու ներդրում է կատարել ռազմարդյունաբերության և պաշտպանական համակարգերի ներդրման նախագծերում և 2020թ. նոյեմբերից հրապարակավ քննադատում է Նիկոլ Փաշինյանին` բանակը հետևողականորեն կազմալուծելու ու Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին պաշտպանությունից զրկելու հանցավորության համար: Նրա հանրային ելույթներից առանձնացված են պաշտպանական համակարգին վերաբերող խոսքեր:

Political and public figure Avetik Chalabyan accused Prime Minister Pashinyan of the crime of consistently disbanding the defense of Armenia and depriving Armenian citizens of protection. He was detained for another 3 months.
On August 3, during preliminary hearings that lasted until late evening, the General Jurisdiction Court of Yerevan, presided over by Mnatsakan Martirosyan, made a decision to arrest Avetik Chalabyan for another 3 months. The restraining order against Avetik Chalabyan, a member of the "Unification" movement, public-politician, was applied right in the courtroom.
Let's remind that Avetik Chalabyan was detained on May 14 in a fabricated criminal case with the absence of a criminal motive, then he was released on July 27 as a result of the expiration of the detention period set by the court.
"This decision is unprecedented in the legal practice of Armenia, perhaps it is a rare case when a person is detained in the conditions of a complete lack of grounds and a gross violation of the requirements of the law. This absurd action shows how much the current regime is afraid of its principled opponents, and what flagrant illegalities it is willing to commit in order to extend its own power.
However, no illegality will distract us from our goal of building a free and powerful country and just society for all of us. Our struggle continues and will only gain new momentum until then I thank our many honorable brothers and sisters who were by our side these days, and with their presence and principled stance, gave us strength and determination to continue our struggle" Avetik Chalabyan made the last statement on the official page before the arrest.
During the trial, the public prosecutor requested that bail be applied to Chalabyan as a preventive measure, which, according to him, was fully capable of ensuring Chalabyan's proper behavior and that there was no need for detention in this case, and Chalabyan's defense attorneys first proposed not to apply any preventive measures at all, because that there are no criminal procedural grounds for its application, and in any case, in the case of applying for a restraining order, they suggested to consider the possibility of joint application of several restraining measures, such as bail and guarantee, according to the Armenian Criminal Procedure Code.
More than a dozen respected figures presented letters of recommendation for Chalabyan, including former Deputy Prime Minister Vache Gabrielyan, former Minister of Finance Vardan Aramyan, founder of "Hay Aspet" School Karin Tonoyan, Chairman of the Board of Trustees of "Ayb" Educational Foundation Aram Pakhchanyan, "Ayb" Educational Foundation Director Sona Koshetsyan, Director of "Arar" Foundation Armen Khachikyan, Director of "Return to Armenia" Foundation Vardan Marashlyan, Candidate of Philological Sciences, Professor Gurgen Melikyan, Former Minister of Justice Gevorg Danielyan, Head of YSU Civil Procedure Chair Vahe Hovhannisyan and others who were present at the court session.
Chalabyan's defenders generally petitioned to dismiss the case, based on the fact that the material that is the basis of the case was published on a platform classified as fake media, which is related to Nikol Pashinyan's deputy chief of staff, Taron Chakhoyan. The said judgment is made on the basis of an investigative article on a publicly verified platform.
"The pre-investigation body showed criminal inaction and did not take any significant action to find that recording, even sent a summons to the website directly, the website director did not appear for questioning, and the pre-investigation body closed the proceedings. It's interesting, if you're sending a subpoena, you assume that information is important, right? If that information is important, why aren't you taking steps to get that information? I will say this for a very simple reason.
The honorable public prosecutor stated that this case has no political context because it would become clear where you made that fabrication, it would become clear for what purpose. Let me say more, it would have gone until it reached the client, and we know where the client is. The client is sitting in the prime minister's chair and he is creating fabrications against his political opponents through various such websites under his control," Avetik Chalabyan said in court, who recorded a deterioration in his health after being in prison for two and a half months, received a diagnosis of hypertension of the 3rd degree and was assigned to outpatient treatment under the supervision of a cardiologist.
"I am not afraid of arrest. I wonder about something else. Why are you detaining me for another 3 months? Give me a life sentence, put lead in my mouth so I die. You will report to your senior that, your task is done," Avetik Chalabyan said in his speech, then added, "You place yourself above the law, but the law does not allow it. Sooner or later the law will be restored in this country, my fight is also for the law to be restored in this country, so that these arrests take place according to the law, according to the letter and spirit of the law. You remember, the law will be restored, and from today wait for that day. The law will come after you."