Մշակույթի նախարարությունը Հայաստանի պետական օրհներգի նոր գործիքավորման մրցույթ է հայտարարել, որի արդյունքներն, ամենայն հավանականությամբ, պարզ կլինեն արդեն սեպտեմբերին։ NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին հայտնեց Մշակույթի նախարարության ժամանակակից արվեստի եւ վարչության պետ Սոնա Հարությունյանը։
«Մրցույթը շարունակվում է, անընդհատ նոր հայտեր ենք ստանում։ Մրցութային հանձնաժողովը պետք է լսի եւ ընտրություն կատարի օրհներգի նոր գործիքավորումների միջեւ։ Մրցույթի կայացման կոնկրետ ժամկետներ թեպետ սահմանված չեն, սակայն, ամենայն հավանականությամբ, այն տեղի կունենա սեպտեմբերին։ Կլինեն օրհներգի մի քանի նոր ձայնագրություններ՝ սիմֆոնիկ նվագախմբի, երգչախմբի, մեներգչի եւ փողային գործիքների կատարմամբ»,-  մանրամասնեց նա։
Նշենք, որ Հայաստանի պետական օրհներգն ընդունվել է 1991 թվականի հուլիսի 1-ին: Հիմնի տեքստը հարմարեցված է հայ բանաստեղծ, հասարակական գործիչ Միքայել Նալբանդյանի կողմից գրված «Իտալացի աղջկա երգը» բանաստեղծությանը, երաժշտության հեղինակն է Բարսեղ Կանաչյանը։

YEREVAN. - Armenian Ministry of Culture announced a competition for new arrangement of the anthem of Armenia. The results of the contest are most likely to be known in September, Head of Contemporary Art department of the Ministry of Culture Sona Harutyunyan told Armenian News-NEWS.am.
"The contest continues, we constantly receive new applications. The commission must select a new arrangement for the national anthem. Although there are no specific deadlines set for the competition, most probably, the choice will be made in September. We will have several new entries of the national anthem performed by a symphony orchestra, choir, vocal and brass instruments," said Harutyunyan.
The national anthem of Armenia was adopted on July 1, 1991. The text of the anthem is based on the poem of Armenian poet and social activist Mikael Nalbandyan "Song of the Italian girl", Barsegh Kanachyan is the author of the music.