ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը Զապորոժիեի ԱԷԿ-ի շուրջ իրավիճակը քննարկել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի, Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի եւ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնի հետ։
Ինչպես տեղեկացրել է Սպիտակ տունը, նրանք հաստատել են իրենց անփոփոխ աջակցությունը «ռուսական ագրեսիայից» պաշտպանվելու Ուկրաինայի ջանքերին։ Նրանք նաեւ քննարկել են իրավիճակը Զապորոժիեի ԱԷԿ-ի շուրջ, այդ թվում կայանի մոտ ռազմական գործողություններից խուսափելու անհրաժեշտությունն ու որքան հնարավոր է շուտ ԱԷՄԳ-ի այցի կարեւորությունը՝ անվտանգության համակարգերի վիճակը պարզելու համար։
Բացի այդ, նրանք քննարկել են  Իրանի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ ընթացիկ բանակցությունները, մերձավորարեւելյան տարածաշրջանում գործընկերներին աջակցելու ջանքերի ուժեղացումն ու Իրանի «ապակայունացնող» տարածաշրջանային գործունեությունը զսպելու համատեղ ջանքերը։

Президент Джо Байден  обсудил ситуацию вокруг Запорожской АЭС  с президентом Франции Эммануэлем Макроном, канцлером Германии Олафом Шольцем и премьер-министром Великобритании Борисом Джонсоном.
Как сообщает Белый дом, лидеры подтвердили свою неизменную поддержку усилий Украины по защите «от российской агрессии». Они также обсудили ситуацию на Запорожской АЭС, в том числе необходимость избегать военных действий вблизи станции и важность визита МАГАТЭ в кратчайшие сроки для выяснения состояния систем безопасности.
Кроме того, они обсудили текущие переговоры по ядерной программе Ирана, необходимость усиления поддержки партнеров в ближневосточном регионе и совместные усилия по сдерживанию «дестабилизирующей» региональной деятельности Ирана.