ԵՄ երկրների էներգետիկայի նախարարները ԵՄ խորհրդի նիստում որոշում չեն կայացրել գազի գնի վերին շեմ մտցնելու մասին՝ սահմանափակվելով քաղաքական վեճերով։ Այս մասին հայտարարել է Հունգարիայի արտգործնախարար Պետեր Սիյարտոն։
«Այսօր որոշում չկար, կար միայն քաղաքական վեճ, որը ուղենիշ էր Եվրահանձնաժողովի համար։ Ներկայումս մենք ակնկալում ենք, որ հաջորդ շաբաթ կամ դրան հաջորդող շաբաթ ոչ միայն անդամ երկրները, այլև Եվրահանձնաժողովը հանդես կգան գրավոր, արդեն իսկ իրական առաջարկներով»,- հանդիպման ավարտին ասել է հունգարացի նախարարը։
Եվրահանձնաժողովը ԵՄ երկրների էներգետիկայի նախարարների արտահերթ հանդիպման համար պատրաստել է փաստաթուղթ, որը պարունակում է մի շարք արտակարգ և ժամանակավոր միջոցներ՝ մեղմելու էներգետիկ շուկայում իրավիճակը: Դրանց թվում է ռուսական խողովակաշարով գազի գնի սահմանաչափի ներդրումը։
Reuters-ը, վկայակոչելով երկու անանուն եվրոպացի դիվանագետների, նշում է, որ առաջարկը լայն աջակցություն չի ստացել ԵՄ էներգետիկայի նախարարների կողմից: Բացի այդ, որոշ երկրներ կոչ են արել գների «առաստաղ» սահմանել բոլոր ներկրվող «կապույտ վառելիքի» համար:

Европейские министры энергетики на заседании Совета ЕС не достигли решения по введению «потолка» цен на газ, ограничились политическими спорами. Об этом сообщил глава МИД Венгрии Петер Сийярто.
«Сегодня решения не появилось, был только политический спор, который послужил ориентиром для Еврокомиссии. В настоящее время мы ожидаем, что на будущей неделе или следующей за ней неделе с письменными, уже реальными предложениями выступят не только страны-члены, но и Еврокомиссия», — сказал венгерский министр по итогу заседания.
Еврокомиссия подготовила к внеочередному заседанию глав Минэнерго ЕС документ, содержавший ряд экстренных и временных мер для смягчения ситуации на рынке энергии. Среди них — введение лимита цен на российский трубопроводный газ.
Агентство Reuters, сославшись на двух неназванных евродипломатов, сообщило, что предложение не получило широкой поддержки со стороны министров энергетики Евросоюза. Кроме того, некоторые страны выступили за «потолок» цен на все импортируемое «голубое топливо».