Իրավիճակի վատթարացման ռիսկերը շարունակում են գերակշռել համաշխարհային տնտեսական հեռանկարներում, եւ ակնկալվում է, որ որոշ երկրներ 2023 թվականին ռեցեսիայի մեջ կհայտնվեն: Այս մասին հայտարարել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի ներկայացուցիչ Ջերի Ռայսը` նշելով, որ դեռ վաղ է խոսել այն մասին, թե արդյոք համաշխարհային անկումը լայնածավալ կլինի, հայտնում է Reuters-ը։
Նրա խոսքով՝ տվյալները վկայում են երրորդ եռամսյակում թափի հետագա կորստի մասին՝ հաշվի առնելով շարունակվող բարձր գնաճը, մատակարարումների շղթայի խնդիրները եւ ֆինանսական շուկայի պայմանների խստացումը:
Հուլիսին ԱՄՀ-ն վերանայել է իր համաշխարհային աճի ցուցանիշները դեպի նվազում․ մինչեւ 3,2 տոկոս՝ 2022-ին եւ 2,9 տոկոս՝ 2023-ին։ Հիմնադրամը հաջորդ ամիս կհրապարակի նոր կանխատեսում։
«Ակնհայտ է, որ այն, ինչ մենք նկարագրել ենք որպես համաշխարհային տնտեսական անկում, միայն ուժեղացել է վերջին շաբաթների եւ ամիսների ընթացքում»,- ասել է Ռայսը:
Նա նշել է, որ COVID-19-ի հետ կապված շարունակվող արգելափակումը եւ անշարժ գույքի խնդիրները ազդում են Չինաստանի տնտեսական ակտիվության վրա, մինչդեռ դոլարի ուժեղացումը հետեւանքներ կունենա շատ երկրների համար: «Նվազման ռիսկերը շարունակում են գերակշռել կանխատեսումներում, որոնք մեծ մասամբ անորոշ են, որը պետք է հաշվի առնել»,- ասել է նա: «Մենք իսկապես սպասում ենք, որ որոշ երկրներ 2023 թվականին կբախվեն ռեցեսիայի։ Դեռ վաղ է ասել, թե արդյո՞ք դա լայնածավալ համաշխարհային ռեցեսիա կլինի»:
Ըստ Ռայսի՝ նույնիսկ եթե որոշ երկրներ տեխնիկապես ռեցեսիայի մեջ չլինեին, աշխարհի շատ մարդկանց համար դա ռեցեսիայի նման կլիներ։
Նա նշել է, որ միայն Աֆրիկայում վերջին երկու տարում սովի ծավալներն աճել են մեկ երրորդով՝ առնչվելով 123 միլիոն մարդու:

Риски ухудшения ситуации по-прежнему преобладают в перспективах мировой экономики, и ожидается, что некоторые страны впадут в рецессию в 2023 году. Об этом заявил официальный представитель МВФ Джерри Райс, отметив, что еще слишком рано говорить о том, будет ли глобальная рецессия широкомасштабной, передает Reuters.
По его словам, данные указывают на дальнейшую потерю импульса в третьем квартале, учитывая сохраняющуюся высокую инфляцию, проблемы с цепочками поставок и ужесточение условий на финансовом рынке.
В июле МВФ пересмотрел показатели глобального роста в сторону понижения до 3,2% в 2022 году и 2,9% в 2023 году. В следующем месяце фонд опубликует новый прогноз.
«Очевидно, что то, что мы охарактеризовали как глобальный экономический спад, только усилился в последние недели и месяцы», — сказал Райс.
Он отметил, что продолжающаяся блокировка COVID-19 и проблемы с недвижимостью сказываются на экономической активности в Китае, в то время как укрепление доллара имеет последствия для многих стран. «Риски снижения по-прежнему преобладают в прогнозах с огромной степенью неопределенности, которую необходимо принимать во внимание», — сказал он. «Мы действительно ожидаем, что некоторые страны столкнутся с рецессией в 2023-м году. Слишком рано говорить, будет ли это широкомасштабной глобальной рецессией».
По словам Райс, даже если бы некоторые страны технически не находились в рецессии, для многих людей во всем мире это было бы похоже на рецессию.
Он отметил, что только в Африке за последние два года масштабы голода увеличились на одну треть, затронув 123 миллиона человек.