Կազանի բնակիչ, 17-ամյա ուսանողուհի Դարյա Մաքսիմովայի սպանության գործով ձերբակալվածները հայեր չեն, այլ Սարատովի մարզի բնակիչ, ազգությամբ թաթար անձնավորություն, հայտնել է ՌԴ Թաթարստանի շրջանի քննչական վարչության ղեկավարի ավագ օգնական Էդուարդ Աբդուլինը: Այդպիսով, նա ժխտել է շրջանառվող լուրերն այն մասին, որ հանցագործության հետ կապ ունի կովկասցիների խմբավորումը, նշում է «Ինտերֆաքսը»:
«Ձերբակալվածը 40 տարեկան է, նա ձեռնարկություններից մեկի աշխատակից է, Սարատովի մարզի բնակիչ: Առաջիկայում նրան կհարցաքննեն որպես կասկածյալ»,-հայտնել է Աբդուլինը: Նա ժխտել է նախկինում շրջանառվող լուրերն այն մասին, թե գործի առթիվ երկու հայ է ձերբակալվել: «Հետաքննությունը շարունակվում է, բայց հանցագործության ձեռագիրը ցույց է տալիս, որ մարդասպանը մեկն է»,- նշել է քննչական կոմիտեի ներկայացուցիչը:
Հիշեցնենք, որ Կազանի ակադեմիայի ուսանողուհի Դարիա Մաքսիմովային ընկերները աղջկան մահացած են գտել ծովափին: Դարիա Մաքսիմովան մահվանից րոպեներ առաջ զանգել է ընկերոջը, որը Կազանում էր եւ ասել, որ մի քանի կովկասցիներ ոտնձգություներ են կատարում իր նկատմամբ եւ խնդրել է վերցնել իրեն կղզուց: Երիտասարդն ընկերների հետ ավտոմեքենա է նստել եւ քսան րոպե անց տեղում է եղել: Սակայն աղջկան չեն գտել, նրա բջջայինը անհասանելի է եղել: Երկար փնտրտուքներինց հետո նրանք թփերի մեջ հայտնաբերել են աղջկա դին:

За изнасилование и убийство 17-летней студентки из Казани Дарьи Максимовой задержаны не армяне, как утверждалось ранее, а уроженец Саратовской области, татарин по национальности, объявил старший помощник руководителя Следственного управления СК РФ по Татарстану Эдуард Абдуллин. Таким образом, он опроверг циркулирующие в регионе слухи о том, что к преступлению причастна банда выходцев с Кавказа, отмечает «Интерфакс».
«Задержанному 40 лет, он сотрудник одного из предприятий, уроженец Саратовской области. В ближайшее время он будет допрошен в качестве подозреваемого», - сообщил Абдуллин. Он опроверг распространенную ранее информацию о том, что по делу задержаны двое армян. «Расследование продолжается, но, судя по почерку преступления, убийца был один», - отметил представитель Следственного комитета.
Напомним, студентку Казанской академии правосудия Дарью Максимову друзья нашли мертвой в минувшие выходные возле пляжа на озере Глубоком.
Ранее мать девушки сообщила, что «задержаны двое армян». «Как мне сегодня сказали все-таки, я не совсем уверена была, что их задержали, я думала, все-таки отпустили, якобы недоказанность вины у них была», - поведала Максимова.