Եվրահանձնաժողովն աշխատում է հաջորդ տարի Ուկրաինային ամսական մոտ 1,5 միլիարդ եվրո բյուջետային աջակցություն տրամադրելու ուղղությամբ, հայտնում է Politico-ն՝ հղում անելով աղբյուրներին։
Մայիսին ԵՄ-ն Ուկրաինային 9 մլրդ եվրոյի չափով, այսպես կոչված, մակրոֆինանսական օգնություն էր խոստացել, սակայն այդ գումարից միայն 6 մլրդ եվրոն է աջակցություն ստացել ԵՄ երկրների կողմից, իսկ մինչ օրս հատկացվել է ընդամենը 1 մլրդ եվրո։ Մնացած 5 միլիարդ եվրոն տրամադրելու վերաբերյալ քննարկումները շարունակվում են։
«Ուկրաինային մակրոֆինանսական աջակցության տեսքով կարճաժամկետ օգնության տրամադրումը մինչ այժմ իրականացվել է միանգամյա հիմունքով»,- Բրյուսելում կայացած համաժողովում ասել է բյուջեի հարցերով եվրոպական հանձնակատար Յոհաննես Հանը: «Հաշվի առնելով աջակցության շարունակական անհրաժեշտությունը, կարելի է դիտարկել ավելի կառուցվածքային լուծում կանխատեսման ավելի մեծ աստիճանի համար, եւ ես քրտնաջան աշխատում եմ [ԵՄ երկրների] հետ, ինչը թույլ կտա մեզ ունենալ ավելի կառուցվածքային, կանխատեսելի եւ ավտոմատացված աջակցություն առնվազն հաջորդ տարվա համար»,- հավելել է Հանը։
Կիեւի գնահատմամբ՝ հաջորդ տարվա բյուջեի դեֆիցիտը կկազմի ամսական մոտ 3,5 միլիարդ դոլար, իսկ ԱՄՆ-ը պարտավորվել է ծածկել ամսական 1,5 միլիարդ դոլարը՝ դաշնակիցներին խնդրելով անել նույնը:
Հանձնաժողովը ԵՄ ֆինանսների նախարարությունների հետ քննարկում է, թե ինչպես կարող է աջակցություն տրամադրվել: Պաշտոնյաները հավելել են, որ ընդհանուր գումարը, ինչպես նաեւ դրամաշնորհների կամ վարկերի մասնաբաժինը դեռ քննարկման փուլում է։ Առաջարկները կարող են լինել արդեն հաջորդ շաբաթ կամ հոկտեմբերի 25-ին Բեռլինում Ուկրաինայի վերականգնման համաժողովից առաջ, որը կազմակերպել են G7-ում նախագահող Գերմանիան եւ Եվրահանձնաժողովը:

The European Commission is working on a way to provide Ukraine with around €1.5 billion of budgetary support per month next year, officials with knowledge of the discussion told Politico Monday.
The EU in May pledged €9 billion in so-called macro financial assistance to Ukraine, but of that, only €6 billion has received the backing of EU countries, and only €1 billion has been disbursed to date. A discussion on how to provide the remaining €3 billion is ongoing.
"Provision of short term relief in macro-financial assistance to Ukraine has so far been done in an ad-hoc basis," EU Budget Commissioner Johannes Hahn told a conference in Brussels.
"In view of the continued need for relief, a more structural solution could be contemplated for a higher degree of predictability, and I’m working hard with [EU countries on a way] that allows us to have more structured, predictable and automated support at least for next year," Hahn added.
Kyiv estimates its budget gap will be around $3.5 billion per month next year, and the U.S. has pledged to cover $1.5 billion per month, asking allies to do the same.
The Commission is discussing with EU finance ministries how support could be provided. The total figure, as well as how much of would be grants or loans, are still under discussion, officials added. Proposals could come as early as next week, or ahead of conference on Ukraine reconstruction in Berlin on October 25, co-hosted by the German G7 presidency and the Commission.