Թուրքիան կարծում է, որ Շվեդիան եւ Ֆինլանդիան դեռ չեն կատարել ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու համար Անկարայի բոլոր պայմանները։ Թուրքիայի արտգործնախարար Մեւլութ Չավուշօղլուի խոսքով՝ երկու երկրներն էլ դեռ պետք է կոնկրետ քայլեր ձեռնարկեն։
Ստամբուլում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլթենբերգի հետ կայացած մամուլի ասուլիսում Չավուշօղլուն նշել է, թե Անկարան նկատել է, որ Շվեդիայի նոր կառավարությունը՝ վարչապետ Ուլֆ Քրիստերսոնի գլխավորությամբ, վճռական մոտեցում է ցուցաբերում պարտավորությունների կատարմանը։
Հունիսին Շվեդիան եւ Ֆինլանդիան ստորագրել են հուշագիր, որի շնորհիվ Թուրքիան հանել է վետոն դաշինքին միանալու երկու երկրների հայտերի վրայից: Թուրքիան առաջ է քաշել մի շարք պայմաններ, այդ թվում՝ քուրդ այլախոհների արտահանձնումը, որոնց «ահաբեկիչներ» է համարում։
Նշենք, որ Թուրքիան եւ Հունգարիան դեռ չեն վավերացրել ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու երկու երկրների հայտերը։
Չավուշօղլուն վստահեցրել է, որ Անկարան «չի արգելակի» դաշինքում նոր անդամներ ընդունելու գործընթացը, սակայն կարծում է, որ Ֆինլանդիան ու Շվեդիան բավականաչափ չեն կատարել խոստումները, եւ Անկարան ակնկալում է նրանց կողմից ստանձնած բոլոր պարտավորությունների կատարում։
Մինչդեռ Սթոլթենբերգը կարծում է, որ Շվեդիան եւ Ֆինլանդիան բավարարել են ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու Թուրքիայի պահանջները, եւ եկել է դաշինքում նրանց ողջունելու ժամանակը։ «Այս վտանգավոր ժամանակներում կարեւոր է ավարտել նրանց անդամակցությունը՝ Մոսկվայի կողմից թյուրիմացություններից կամ սխալ հաշվարկներից խուսափելու համար»,- ասել է նա՝ նշելով, որ այդ հարցը կքննարկի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ հանդիպման ժամանակ։

Turkey believes that Sweden and Finland have not yet met all of Ankara's conditions for joining NATO. Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu said both countries still need to take concrete steps.
Speaking at a press conference with NATO Secretary-General Jens Stoltenberg in Istanbul, Cavusoglu said Ankara has noticed that Sweden's new government, led by Prime Minister Ulf Kristersson, is taking a determined approach to meeting its commitments.
In June, Sweden and Finland signed a memorandum, thanks to which Turkey lifted its veto on the two countries' applications to join the alliance. Turkey put forward a number of conditions, including the extradition of Kurdish dissidents it considers "terrorists."
Turkey and Hungary still have not ratified the two countries' applications for NATO membership.
Cavusoglu assured that Ankara "does not slow down" the process of admitting new members to the alliance, but believes that Finland and Sweden have not done enough. According to him, Ankara counts on the fulfillment of all obligations, which the countries undertook within the framework of the signed memorandum.
Meanwhile, Stoltenberg believes Sweden and Finland have fulfilled Turkey's requirements for joining NATO, and the time has come to welcome them into the alliance. "In these dangerous times, it is important to complete their accession so that there are no misunderstandings or miscalculations by Moscow," he said, noting that he would discuss the issue during a meeting with President Recep Tayyip Erdogan.