Առնվազն 21 մարդ տուժել է Պակիստանի հարավարեւմտյան Բելուջիստան նահանգի մայրաքաղաք Քվետում տեղի ունեցած պայթյունից։
Ինչպես տեղեկացրելէ Reuters գործակալությունը՝ հղում կատարելով իրավապահ մարմիններին, վիրավորներից 15-ը ոստիկաններ են։ Նախնական տվյալներով՝ մահապարտ ահաբեկիչը պայթեցրել է ինքնաշեն պայթուցիկը պոլիոմիելիտի դեմ պատվաստման կետի կողքին, որը պահպանվում էր ոստիկանների կողմից։
Պակիստանի իշխանությունները երկուշաբթի Փենջաբ, Սինդ եւ Բելուջիստան նահանգների 23 շրջաններում սկսել են պոլիոմիելիտի դեմ մինչեւ 5 տարեկան 13,5 մլն երեխաների պատվաստման փուլը, որը երրորդն է այս տարի։

A suicide bomb blast in Pakistan's southwestern city of Quetta targeted a police patrol on Wednesday, killing three people and wounding 28, police said, Reuters reported.
The explosion, claimed by the Pakistani Taliban militant group, or Tehreek-e-Taliban Pakistan (TTP) in a text message to Reuters, came after the group ended a ceasefire with the government this week.
"A bomb blast that targeted a police patrol wounded more than 30 people, including 15 police," a police official, Abdul Haq, told Reuters. "Out of them, a policeman, a woman and a child died."
The patrol had been guarding a polio vaccination team at the time of the suicide blast, he added.
Islamist militants in Pakistan often target polio vaccination teams, in the belief that the immunization effort is a Western tool to spy on them.
Quetta is the capital of Pakistan's province of Balochistan bordering Afghanistan and Iran, where both Islamist and separatist insurgents operate.