«Հայաստան» դաշինքի անդամ, իրավաբան Ռոբերտ Հայրապետյանը չի վերցրել ՀՀ ԱԺ պատգամավորի մանդատը:
Այս առնչությամբ նա Facebook-ի իր էջում գրել է. «Հարգելի հայրենակիցներ, քիչ առաջ դիմում եմ ներկայացրել ՀՀ ԱԺ պատգամավորի մանդատը չվերցնելու վերաբերյալ:
Ստեղծված իրողություններն անհամատեղելի են հավանական պատգամավորական գործունեությանս հանդեպ ունեցած պատկերացումների և առաջնային մանդատից բխող գործողությունների հանդեպ ունեցածս պատասխանատվության հետ:
Հետագա հասարակական գործունեությանս մեջ անդավաճան եմ մնալու սկզբունքներիս և անկախ կարգավիճակից` շարունակելու եմ ընդդիմադիր գործունեությունս ու պայքարը` գործող ապիկար իշխանությունների դեմ:
Աստված պահապան Հայաստանին և Արցախին»:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի դեկան, թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը եւս հայտարարել էր, որ պատգամավորական մանդատը չի վերցնելու։
Նշենք, որ օրերս պատգամավորական մանդատից հրաժարվել են «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արամ Վարդևանյանը, ինչպես նաև «Հայաստան» դաշինքի մաս կազմող «Վերածնվող Հայաստան» կուսակցությունը դադարեցրել է գործունեությունն ԱԺ–ում. կուսակցության նախագահ Վահե Հակոբյանը, փոխնախագահներ Հռիփսիմե Ստամբուլյանն ու Ելենա Կիրակոսյանը դիմում են ներկայացրել մանդատներից հրաժարվելու վերաբերյալ:

Не намерен брать депутатский мандат и подал соответствующее заявление. Об этом на своей странице в «Facebook» 6 декабря написал юрист Роберт Айрапетян, являющийся кандидатом в депутаты по пропорциональному списку блока «Армения».
«Возникшие реалии несовместимы с моими представлениями о моей потенциальной депутатской деятельности и ответственности за действия, вытекающие из первичного мандата. В своей дальнейшей общественной деятельности я останусь верен принципам и независимо от ситуации продолжу свою оппозиционную деятельность и борьбу с властью».
Напомним, что 6 декабря декан Факультета востоковедения ЕГУ, тюрколог Рубен Мелконян также заявил об отказе брать депутатский мандат.
Отметим, что недавно депутат от блока «Армения» Арам Вардеванян отказался от депутатского мандата, а партия «Возрождающаяся Армения», входящая в блок, и вовсе прекратила свою деятельность в парламенте. Председатель партии «Возрождающаяся Армения» Ваге Акопян, заместители председателя партии Рипсиме Стамбулян и Елена Киракосян подали заявление о сложении мандатов.