Եվրամիությունը չպետք է սպասի, որ բանակցությունները Միացյալ Նահանգների հետ կլուծեն բոլոր խնդիրները՝ կապված գնաճի նվազման մասին ամերիկյան օրենքի հետ, եւ որեւէ պոտենցիալ արձագանք չի բացառում։ Այս մասին ասել է ԵՄ առեւտրի հանձնակատար Վալդիս Դոմբրովսկիսը, տեղեկացրել է Reuters-ը։
ԵՄ-ն պնդում է, որ ամերիկյան օրենքը (430 մլրդ դոլար գումարի), որը սպառողներին հարկային արտոնություններ է տրամադրում ԱՄՆ-ում արտադրված էլեկտրամեքենաների (EV) եւ էկոլոգիապես մաքուր այլ արտադրանքի համար, կարող է Միացյալ Նահանգները դարձնել համաշխարհային առաջատար էլեկտրամեքենաների շուկայում՝ ի հաշիվ Եվրոպայի։
Երկու կողմերը ստեղծել են թիրախային խումբ թեմայի քննարկման համար, ընդ որում՝ ԵՄ-ն փորձում է հասնել նույն բացառմանը, որը Վաշինգտոնը ազատ առեւտրի մասին համաձայնագրով տրամադրել է գործընկերներին, ինչպիսին են Կանադան, Մեքսիկան եւ Ավստրալիան։
Դոմբրովսկիսը նշել է, որ սպասում է, որ թիրախային խումբը հաջորդ շաբաթ, համենայն դեպս՝ մինչեւ տարեվերջ, հաշվետվություն կներկայացնի, երբ օրենքի որոշ մասեր ուժի մեջ կմտնեն։ «Եվ այդ ժամանակ մենք կտեսնենք, թե որքանով են մեր մտավախությունները հաշվի առնվել»,- ասել է նա։ «Դա կլուծի որոշ, բայց ոչ բոլոր խնդիրները»։
Նրա խոսքով՝ Եվրամիությունը պետք է մտածի իր պատասխանի մասին, չնայած միությունը չի ցանկանում սուբսիդիաների մրցավազքի մեջ մտնել։ «Մենք սեղանից չենք վերցնում տարբերակները։ Որոշ գործընկերներ հիշատակել են ԱՀԿ-ին բողոք ներկայացնելու հարցը, բայց մենք զենք էլ չենք ճոճում։ Հենց հիմա մենք կենտրոնացել ենք բանակցությունների վրա»,- ասել է նա։
Դոմբրովսկին նշել է, որ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հիշատակել է ԵՄ մտավախությունները մեղմելու հնարավոր տարբերակների մասին, ինչպիսին է «ազատ առեւտրի գծով գործընկեր» տերմինի ավելի լայն մեկնաբանությունը, որպեսզի ԵՄ-ն կարողանա բացառություն ստանալ։

Европейский союз не должен ожидать, что переговоры с Соединенными Штатами решат все проблемы, связанные с американским законом о снижении инфляции, и не исключает какой-либо потенциальной реакции. Об этом заявил глава ЕС по торговле Валдис Домбровскис, передает Reuters.
ЕС утверждает, что американский закон на сумму 430 миллиардов долларов, который предоставляет потребителям налоговые льготы для электромобилей (EV) и других экологически чистых продуктов, произведенных в США, может сделать Соединенные Штаты мировым лидером на рынке электромобилей за счет Европы.
Обе стороны создали целевую группу для обсуждения этой темы, при этом ЕС добивается того же исключения, которое Вашингтон предоставил партнерам по соглашению о свободной торговле, таким как Канада, Мексика и Австралия.
Домбровскис сказал, что он ожидает, что целевая группа представит отчет на следующей неделе и, в любом случае, до конца года, когда части закона вступят в силу. «И тогда мы увидим, в какой степени наши опасения учтены», — сказал он. «Это решит некоторые, но не решит все проблемы».
По его словам, Европейскому Союзу придется подумать над своим ответом, хотя блок не хочет вступать в гонку субсидий. «Мы не убираем со стола разные варианты. Некоторые коллеги упоминали вопрос о подаче жалобы в ВТО, но мы и не бряцаем оружием. Прямо сейчас мы сосредоточены на переговорах», - сказал он.
Домбровскис отметил, что госсекретарь США Энтони Блинкен упомянул о возможных вариантах для смягчения опасений ЕС, таких как более широкое толкование термина «партнер по свободной торговле», чтобы ЕС мог получить исключение.