Պետական պահպանության ծառայության՝ որպես առանձին կառույցի ձեւավորման շրջանակում իշխանության կողմից նախաձեռնվել են քննարկումներ։ Խոսքը, մասնավորապես, պետական պահպանության ծառայության, ազգային անվտանգության ծառայության եւ ներքին գործերի նախարարության աշխատակիցների աշխատավարձերը մինչեւ 100 տոկոս, այսինքն՝ կրկնակի բարձրացնելու մասին է՝ ատեստավորում անցկացնելով միջոցով։Այս մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 9-ին, Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում «Հատուկ պետական պաշտպանության ենթակա անձանց անվտանգության ապահովման մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու եւ հարակից օրենքներում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքների նախագծերի փաթեթի քննարկման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը:
Նրա խոսքով՝ իշխանությունն այդպիսով ցանկանում է պայմաններ ստեղծել, որոնք կնպաստեն պետական համակարգի աշխատակիցների շահագրգռվածության բարձրացմանը։ «Դա կնպաստի նրան, որ վերջիններս անձնական ջանքեր գործադրեն սեփական աշխատավարձերը բարձրացնելու համար»,-պարզաբանեց Գրիգորյանը։

В рамках формирования Службы государственной охраны как отдельной структуры властями были инициированы обсуждения. Речь, в частности, шла о повышении зарплат сотрудников СГО, Службы национальной безопасности и Министерства внутренних дел до 100%, то есть вдвое, путем проведения аттестации. Об этом на внеочередном заседании Национального Собрания во время обсуждения пакета законопроектов о внесении изменений и дополнений в закон «Об обеспечении безопасности лиц, подлежащих особой государственной защите» и поправок в смежные законы заявил 9 декабря секретарь Совета безопасности республики Армен Григорян.
По его словам, власти, таким образом, хотят создать условия, которые будут способствовать повышению заинтересованности сотрудников государственной системы. «Это поспособствует тому, чтобы последние приложили личные усилия для повышения собственных зарплат», - пояснил Григорян.