Կոսովոյի սերբերը սկսել են բարիկադներ կառուցել երկրամասի հյուսիսում՝ Պրիշտինայի իշխանությունների կողմից ինքնահռչակ հանրապետության ՆԳՆ նախկին ոստիկան Դեյան Պանտիչի ձերբակալության պատճառով, հայտնում է «Վեչերնիե նովոստի» թերթի պորտալը։
Պանտիչը, որն իր գործընկերների՝ ՆԳՆ բաժանմունքներից սերբ ոստիկանների հետ հրաժարական էր տվել նոյեմբերի կեսին, շաբաթ օրը ձերբակալվել է Յարինա անցակետում՝ կենտրոնական Սերբիայից մուտք գործելիս։
«Քաղաքացիները հավաքվում են Լեպոսավիչ գյուղի մուտքի եւ ելքի մոտ, իսկ մի քանի հարյուր մարդ հավաքվել է Զվեչանի մոտ գտնվող Ռուդարե վայրում, խաչի կողքին, ինչպես նաեւ մոտակա Սրբովացեում։ Սերբերը բարիկադներ են տեղադրում»,- հայտնում է պորտալը։

Косовские сербы начали строить баррикады на севере края из-за задержания властями в Приштине бывшего полицейского МВД самопровозглашенной республики Деяна Пантича, передает портал издания «Вечерне новости».
Пантич, который вместе с коллегами, сербскими полицейскими из отделений МВД, подал в отставку в середине ноября, был задержан в субботу на КПП Ярине при въезде из центральной Сербии.
«Граждане собираются на въезде и выезде из поселка Лепосавич, а несколько сотен человек собрались в месте Рударе близ Звечана, рядом с крестом, как и в Србоваце рядом. Сербы устанавливают баррикады», - передает портал.