Ջո Բայդենի վարչակազմը ավարտում է Patriot հակահրթիռային պաշտպանության համակարգի նախապատրաստումը՝ Ուկրաինա ուղարկելու համար, որի մասին կարող է հայտարարվել արդեն այս շաբաթ, հաղորդում է CNN-ը՝ վկայակոչելով ամերիկացի պաշտոնյաներին։
Պենտագոնի ծրագիրը դեռ պետք է հաստատի պաշտպանության նախարար Լլոյդ Օսթինը, նախքան այն ստորագրելու համար նախագահ Ջո Բայդենին ուղարկելը: Երեք պաշտոնյաներ CNN-ին ասել են, որ հաստատում է ակնկալվում:
Պարզ չէ, թե քանի համակարգ կուղարկվի, բայց Patriot-ի սովորական մարտկոցը ներառում է ռադար, որը հայտնաբերում եւ հետեւում է թիրախներին, համակարգիչներ, էլեկտրաէներգիայի սարքավորումներ, մարտի կառավարման կայան եւ մինչեւ ութ արձակման կայան, որոնցից յուրաքանչյուրը պարունակում է արձակման պատրաստ չորս հրթիռ:
Ակնկալվում է, որ այն բանից հետո, երբ պլանները համաձայնեցվեն, Patriot-ները հնարավորինս շուտ կառաքվեն, եւ ուկրաինացիներին կսովորեցնեն դրանց օգտագործումը Գերմանիայի Գրաֆենվյոր քաղաքում գտնվող ԱՄՆ բանակի բազայում, հայտնել են պաշտոնյաները:

Администрация Джо Байдена завершает подготовку планов по отправке системы противоракетной обороны Patriot в Украину, о чем может быть объявлено уже на этой неделе, сообщает CNN со ссылкой американских чиновников.
План Пентагона еще должен быть одобрен министром обороны Ллойдом Остином, прежде чем он будет отправлен на подпись президенту Джо Байдену. Трое официальных лиц сообщили CNN, что ожидается одобрение.
Неясно, сколько систем будет отправлено, но типичная батарея Patriot включает в себя радар, который обнаруживает и отслеживает цели, компьютеры, электроэнергетическое оборудование, станцию управления боем и до восьми пусковых установок, каждая из которых содержит четыре готовые к запуску ракеты.
Ожидается, что после того, как планы будут согласованы, Patriot будут доставлены в кратчайшие сроки, а украинцы будут обучены их использованию на базе армии США в Графенвере, Германия, сообщили официальные лица.