Աշխարհը հայտնվել է երրորդ համաշխարհային պատերազմի եզրին, կարծում է Լեհաստանի նախկին նախագահ Ալեքսանդր Կվասնեւսկին։ Այս մասին նա ասել է Polsat News-ի հարցազրույցում։
Նրա խոսքով՝  Ուկրաինայում ռազմական գործողությունների սկսմամբ «աշխարհը խիստ փոխվել է»։ «Դա մի դարաշրջանի ավարտն է եւ նոր՝ անհայտ դարաշրջանի սկիզբը»,- նշել է Կվասնեւսկին։
Այժմ մի կողմից կա Ռուսաստանը, որն «իր ձեռքում է պահում Բելառուսը», մյուս կողմում «միասնական Արեւմուտքն է [ԱՄՆ նախագահ Ջո] Բայդենի գլխավորությամբ», ասել է նա։ Կա նաեւ Չինաստանը, որը Թայվանի հանդեպ հավակնություններ ունի։ Պեկինը, նախկին նախագահի կարծիքով, սպասում է, մինչեւ որ Ռուսաստանը թուլանա։ Նրա խոսքով՝ թույլ հարեւանը «իրենց համար լավ նորություն է»։
Մի խոսքով՝ աշխարհը գտնվում է «վտանգավոր քաոսի շրջանում», նշել է Կվասնեւսկին։ Եթե սրան ավելացնենք իրավիճակը Սերբիայի եւ Կոսվոյի սահմանին, «կրիտիկական զանգվածը կարող է հեշտությամբ բարձրանալ», նախազգուշացրել է նա, տեղեկացրել է ՌԲԿ-ն։
«Փաստը, որ խոսքը երրորդ համաշխարհային պատերազմի սկսվելու մասին է, սարսափեցնում է»,- նշել է Լեհաստանի նախկին նախագահը։

The world is on the verge of World War III, says former president of Poland Aleksander Kwasniewski.
According to him, after the outbreak of hostilities in Ukraine, the world has changed a lot, Polsat News reported.
It was the end of one era and the beginning of another, unknown era, Kwasniewski noted.
Now on one side there is Russia, which "holds Belarus in its hands," and on the other there is "a united West led by [U.S. President Joe] Biden," he explained. In addition, there is China, which claims Taiwan. Beijing, according to the former president, is waiting for Russia to weaken. According to him, a weak neighbor is "good news for them.
In short, the world is "in a period of dangerous chaos," said Kwasniewski. If we add to this the situation on the border of Serbia and Kosovo, "the critical mass can easily be exceeded," he warned, reports RBC.
"The very fact that we are talking about the beginning of World War III is terrifying," said the former Polish leader.