Աշխատում ենք Թուրքիայի հետ սահմանը բացելու, դիվանադիտական հարաբերություններ հաստատելու եւ հայ-թուրքական հարաբերությունները կարգավորել ուղղությամբ։ Այս մասին «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրույցում ասել է Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
«30 տարի անց, կարելի է ասել, բավականին մոտ ենք: Եթե թուրքական կողմը բավարար կամք եւ վճռականություն ցուցաբերի, մենք, կարծում եմ, այդ հարցը կլուծենք», - ասել է ԱԺ նախագահը։
Ալեն Սիմոնյանի համոզմամբ՝ եթե Անի կամուրջը վերանորոգվի հայ եւ թուրքական կողմերի պայմանավորվածության համաձայն, ապա այն մեծ նշանակություն է ունենալու քաղաքական առումով։

Мы работаем над открытием границы с Турцией, установлением дипломатических отношений и урегулированием армяно-турецких связей. Об этом заявил в интервью радиостанции «Свобода» спикер парламента Армении Ален Симонян.
«Спустя 30 лет, можно сказать, мы довольно близки к этому. Если турецкая сторона проявит достаточную волю и решительность, думаю, мы решим данный вопрос», - заявил Симонян.
Что касается моста Ани, то спикер НС считает, что его ремонт, по договоренности армянской и турецкой сторон, будет иметь большое значение в политическом плане. «Момент вполне подходящий, и мы можем его использовать», - заключил он.