«Փաստ» օրաթերթը գրում է. «Մարտի 7-9-ը Բեռլինում կայանալու է համաշխարհային խոշորագույն զբոսաշրջային ցուցահանդեսներից մեկը: Կազմկոմիտեից Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարությանը նամակ են ուղարկել, որտեղ ուղիղ տեքստով զգուշացնում են, ընդ որում՝ խստորեն, որ արգելվում է «քաղաքական բնույթի» որևէ նյութ, նմուշ ներկայացնել ցուցահանդեսին։ Ավելին, հատուկ շեշտվում է, որ իրենց «խորհուրդը վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղին», և հղում է արվում ՄԱԿ-ի ԱԽ 4 բանաձևերին՝ թիվ 822, 853, 874, 884։
Ուշագրավ է, որ մինչ փաշինյանական իշխանափոխությունը որևէ ցուցահանդեսում, այդ թվում՝ զբոսաշրջային, Հայաստանը ներկայացնող ընկերություններին չեն արգելել ներկայացնել Արցախը: Մեր աղբյուրների փոխանցմամբ, դիվանագիտական կորպուսում վերոնշյալ զգուշացում-նամակը համարում են առաջին հերթին Գերմանիայում Հայաստանի արտակարգ և լիազար դեսպան Վիկտոր Ենգիբարյանի խոշոր ձախողումը: Դեսպանատունը փաստացի աշխատանք չի տարել կազմկոմիտեի հետ, չի բացատրել, որ նշյալ պատճառաբանությունը պարզապես անհեթեթություն է:
Մեր ունեցած տեղեկություններով, ընդհանրապես, Գերմանիայի հայ համայնքը չափազանց դժգոհ է դեսպանից. այստեղ համարում են, որ դեսպանատանն արդեն մեկուկես տարի է՝ պարզապես «բարդակ» է, ամեն ինչ ձախողում են, ոչ մի հարցով նորմալ չեն զբաղ վում, ամ բող ջու թ յ ա մ բ կտրված են համայնքից: Փոխարենը դեսպանն այս օրերին հպարտորեն ուղեկցում է Մյունխենում գտնվող Նիկոլ Փաշինյանին»:

One of the world's largest tourism exhibitions will be held in Berlin on March 7-9, according to the Paste newspaper.
"The organizing committee of the exhibition sent a letter to the Ministry of Economy of Armenia, which directly warns that it is strictly forbidden to present any informational material, a sample of "political nature" at the exhibition. Moreover it is specifically mentioned that "their recommendation refers to Nagorno Karabagh" with a reference to 4 UNSC resolutions - 822, 853, 874 and 884.
Before Pashinyan's change of power Armenian companies had never been forbidden to represent Artsakh at any exhibition, including tourism exhibitions. According to our sources, the diplomatic corps considers the above-mentioned warning letter first of all as a big failure of Armenian Ambassador to Germany Viktor Yengibaryan. The Armenian embassy did not actually work with the organizing committee of the exhibition and did not explain that this argumentation is just absurd.
According to our information, the Armenian community in Germany is very unhappy with the ambassador. They believe that the embassy has been a "mess" for a year and a half, everything is frustrated, they do not deal with any issue properly, and the diplomatic mission is completely detached from the community. At the same time, the ambassador is proudly accompanying Nikol Pashinian, who is in Munich," Past notes.