Այսօր՝ փետրվարի 21-ին, Ֆինանսների նախարարությունում տեղի է ունեցել հանդիպում Ասիական զարգացման բանկի (ԱԶԲ) ներկայացուցիչների հետ:
ՀՀ ֆինանսների նախարարությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ հանդիպմանը մասնակցել են ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը, Ասիական զարգացման բանկի Հայաստանը ներկայացնող գործադիր տնօրենի տեղակալ Քերն Մյուրեյը, ԱԶԲ այլ պաշտոնյաներ, ինչպես նաև նախարարության ներկայացուցիչներ:
Նախարար Հովհաննիսյանը, ողջունելով հյուրերին, ընդգծել է ԱԶԲ-ի հետ համագործակցության կարևորությունը առանցքային ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումների շրջանակներում: Նախարարը նշել է, որ հայկական կողմը բարձր է գնահատում Ասիական զարգացման բանկի շարունակական աջակցությունը նաև կարողությունների և մարդկային կապիտալի զարգացման ուղղությամբ։
Զրուցակիցները կարևորել են ԱԶԲ-Հայաստան ակտիվ փոխգործակցության ապահովումը ինչպես տարածաշրջանային համագործակցության և ինտեգրման, այնպես էլ մասնավոր հատվածում գիտելիքի և փորձի փոխանակման ուղղությամբ:
Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել ընդլայնել համագործակցության շրջանակը, ինչը հնարավորություն կտա բացահայտելու այն ուղղությունները, որոնց շրջանակներում կարող է դիտարկվել ԱԶԲ նոր ծրագրերի իրականացումը:

В министерстве финансов Армении сегодня, 21 февраля, состоялась встреча с представителями Азиатского банка развития (АБР).
Как сообщили в Минфине РА Новости Армении-NEWS.am, во встрече приняли участие министр финансов Ваге Ованнисян, заместитель исполнительного директора АБР, представляющего Армению, Керн Мюррей, а также другие должностные лица и представители министерства.
Ваге Ованнисян поприветствовал гостей и подчеркнул важность сотрудничества с АБР в рамках реформ, реализуемых в ключевых сферах. Министр отметил, что армянская сторона высоко ценит постоянную поддержку Азиатского банка развития в направлении развития потенциала, а также человеческого капитала.
Стороны подчеркнули важность обеспечения активного сотрудничества между АБР и Арменией в направлении как регионального сотрудничества, так и интеграции, а также обмена знаниями и опытом в частном секторе.
Собеседники выразили готовность расширить сферу сотрудничества, что позволит определить направления, в рамках которых может рассматриваться реализация новых программ АЗБ.