2023թ. փետրվարի 19-ին զինծառայողի մահվան դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի ԶՔԳՎ վեցերորդ կայազորային քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 522-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում ձերբակալվել է մեկ անձ։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ Քննչական կոմիիտեից:
Ինչպես ՀՀ քննչականկոմիտե ն տեղեկացրել էր, ՀՀ ՊՆ ՌՈ Իջևանի բաժնից հաղորդում էր ստացվել այն մասին, որ ՀՀ ՊՆ N զորամասի պարտադիր ժամկետային զինծառայող Հ.Պ.-ն՝ ծնված 2004թ-ին, զորամասի պահպանության շրջանի մարտական դիրքի տարածքում, նույն օրը՝ ժամը 12։45-ի սահմաններում, հայտնաբերվել է գլխի շրջանում կյանքի հետ անհամատեղելի հրազենային վիրավորումով։
Ըստ նախնական տվյալների, Հ.Պ.-ն մահացել է իրեն ամրակցված ինքնաձիգից գլխի շրջանին արձակված կրակոցից ստացած վնասվածքի հետևանքով։
Իրականացվող նախաքննության շրջանակներում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 522-րդ հոդվածի 2֊րդ մասի 1֊ին, 2֊րդ, 3֊րդ կետերով, 520-րդ հոդվածի 3֊րդ մասի 1֊ին և 524 հոդվածի 2֊րդ մասի 2֊րդ և 3֊րդ կետերով նախատեսված հանցավոր արարքներ կատարելու մեջ անմիջական ծագած կասկածանքի հիմքով ձերբակալվել է դիրքի պատասխանատու պայմանագրային զինծառայողը։
Զինծառայողի մահվան հանգամանքները լիարժեք պարզելուն ուղղված վարութային և ապացուցողական ակտիվ գործողությունները շարունակվում են։
Ծանուցում. հանցանքի համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:
Ավոլի վաղ  հայտնել էինք, որ փետրվարի 19-ին ՀՀ ՊՆ N զորամասի պահպանության տեղամասում զինծառայող, շարքային Հայկ Արամի Պետրոսյանը դեռևս չպարզված հանգամանքներում ստացել է հրազենային մահացու վիրավորում:

По факту гибели военнослужащего 19 февраля 2023 года в шестом гарнизонном следственном отеле Военного следственного главного управления СК Армении в рамках уголовного производства, возбужденного по 3 пункту 2-й части 522 статьи УК Армении, задержан один человек. Об этом сообщили в Следственном комитете Армении.
Как сообщает Следственный отдел из Иджеванского отдела Военной полиции Минобороны Армении поступило сообщение о том, что в тот же день, в районе 12:45, на территории боевой позиции был обнаружен военнослужащий срочной службы А. П. 2004 года рождения, получивший несовместимое с жизнью огнестрельное ранение в голову.
По предварительным данным, А. П. скончался вследствие ранения в голову, полученного от выстрела из прикрепленного к нему автомата.
В рамках предварительного следствия на основании подозрения в совершении преступных деяний, предусмотренных 1, 2, 3 пунктами 2-й части 522 статьи, 1 пунктом 3 части 520 статьи, а также 2 и 3 пунктами 2 части 524 статьи был задержан ответственный за позицию военнослужащий срочной службы.
Активные процессуальные и доказательные действия, направленные на полноценное выяснение обстоятельств гибели военнослужащего, продолжаются.
Ранее мы сообщали о том, что военнослужащий воинской части Минобороны Армении, рядовой Айк Арамович Петросян 19 февраля при пока еще не выясненных обстоятельствах получил смертельное огнестрельное ранение.