ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը Բաքվում ԱՊԱ գործակալությանը տված հարցազրույցում մի շարք կասկածելի հայտարարություններ է արել, այդ թվում՝ Լաչինի միջանցքի եւ Զանգեզուրի վերաբերյալ։
«Նախ, ես կարծում եմ, որ Լաչինի ճանապարհով փոխադրումների առումով թափանցիկության ապահովման գաղափարը միանգամայն իրավաչափ է։ Ուստի մենք չենք ուզում, որ Լաչինի ճանապարհով տեղափոխեն լարվածությունը մեծացնող բեռներ, եւ որ այն օգտագործվի ռազմական կամ անօրինական նպատակներով»,-ասել է Կլաարը։
«Թափանցիկությունը բացարձակապես իրավաչափ է։ Ըստ իս՝ այդ թափանցիկությանը հասնելու ուղիներն ու միջոցները քննարկումների ու բանակցությունների թեմա են։ Կարծում եմ, որ դա անելու մի քանի եղանակ կա: Կարծում եմ, որ դրանցից մի քանիսը նախկինում քննարկվել են: Օրինակ՝ անցակետում ունենալ լրացուցիչ սարքավորումներ, որպեսզի ռուսները կարողանան ավելի լավ վերահսկել այդ տարածքում փոխադրումները: Կրկին, կարծում եմ, որ դա անելու մի քանի եղանակ կա, եւ կարծում եմ, որ կարեւոր է այն մանրամասն քննարկել: Կարծում եմ՝ Հայաստանում կարծիք կա, որ դրանք (Լաչինն ու Զանգեզուրը-խմբ.) երկու առանձին հարցեր են։ Դրանցից մեկը Լաչինի միջանցքն է, որն արտացոլված է 2020 թվականի նոյեմբերին ընդունված հայտարարության կետերից մեկում, միեւնույն ժամանակ, կա նաեւ Ադրբեջանի եւ Նախչիվանի միջեւ կապի հարցը, որն արտացոլված է 2020 թվականի հայտարարության մեկ այլ կետում։ Այնպես որ, հայտարարության մեջ դրանք հիշատակվում են տարբեր կետերում, եւ մոտեցումը տարբեր է։ Բայց, ի վերջո, այս հարցը բանակցությունների եւ քննարկումների առարկա է։ Իհարկե, մեր կարծիքն այն է, որ թափանցիկության առկայությունն իսկապես օրինական է, եւ միեւնույն ժամանակ, մարդկանց, Ղարաբաղի հայերի համար կարեւոր է, որ նրանք ունենան անվտանգ տեղաշարժվելու հնարավորության զգացում»,-նշել է ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը։

In an interview with APA news agency in Azerbaijani capital Baku, Toivo Klaar, the European Union (EU) Special Representative for the South Caucasus and the Crisis in Georgia, made a number of questionable statements, including those regarding the Lachin corridor and Zangezur.
“First of all, I think the idea that there should be transparency about what is being transported on the Lachin road is absolutely legitimate. Because we do not want the Lachin road to be used for any shipment of goods that would exacerbate tensions or be used for any military or sort of illicit purposes,” Klaar said.
“Transparency is absolutely legitimate. The manner in which this transparency is achieved is, I think, something that is subject to discussions and negotiations. I think there are several ways of doing that. And I believe some of these have been discussed in the past like, for instance, Russians having some additional equipment on the checkpoint to be able to better inspect what is going in and what is going out. Again, I think there are several ways of doing it, I think it is important that this is discussed in detail. I think the view in Armenia is true that these [i.e., Lachin and Zangezur] are two separate issues. One is the Lachin road, which is covered in one point of the November 2020 Statement, and then there is the connection between Azerbaijan and Nakhchivan which is covered in another point of the 2020 Statement. So, from that point of view, these are treated in different areas of that statement. But, in the end, it is a question of discussion, of negotiation. Our view of course is that, indeed, it is legitimate to have transparency, I think it is also important to have, for the people, for the Armenian inhabitants of Karabakh, a sense of security for them to be able to move back and forth,” added the EU Special Representative for the South Caucasus.