ԱՄՆ-ն շատ ակտիվորեն ներգրավված է ղարաբաղյան հիմնախնդրի լուծման հարցում։ Այս երկրի նոր դեսպանը ներկայացրել է իր առաջնահերթությունները՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորում եւ հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավում։ Այս մասին մարտի 10-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց քաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանը։
Նա բացատրեց, որ դեսպանի երեկվա այցը կապված էր իրավիճակին տեղում ծանոթանալու ցանկության հետ։
«Սա կարեւոր ազդանշան է Ադրբեջանին եւ միջազգային հանրությանը, որ հարցը կարեւոր նշանակություն ունի ԱՄՆ-ի համար, եւ դեսպանը կրկնեց ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի՝ Լաչինի միջանցքն անհապաղ բացելու մասին կոչը։ Նա այսպիսով ցույց տվեց, որ Միացյալ Նահանգները աջակցում է այս գործընթացին։ Սա շատ հստակ ազդանշան է»,- ասաց Սարգսյանը։
Փորձագետը չբացառեց, որ տարածաշրջան կարող են այցելել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի այլ համանախագահ երկրների դեսպաններ, ինչպես նաեւ ԵՄ երկրների դեսպաններ։
«Ուրիշ բան, որ Ռուսաստանը բացասաբար է վերաբերում արցախյան հարցում Արեւմուտքի ներգրավվածությանը։ Դժվար է պատկերացնել, որ եթե ռուսները հեռանան Արցախից, Ադրբեջանը կհամաձայնի այլ ուժերի տեղակայմանը, այդ թվում՝ արեւմտյան։ Ռուսների հետեւից կգնան նաեւ Արցախի հայերը, ինչը ռիսկային կլինի Հայաստանի իշխանությունների համար, որոնք մատնանշում են, որ ռուսները պետք է մնան եւ ապահովեն արցախահայության անվտանգությունը»,- ընդգծեց Սարգսյանը։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանում ԱՄՆ նորանշանակ դեսպան Քրիստինա Քուինը Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանի հետ մարտի 9-ին այցելել էր այն հատվածը, որտեղից սկսվում է Լաչինի միջանցքը։

США очень активно вовлечены в решение карабахской проблемы. Новый посол этой страны представила свои приоритеты – урегулирование нагорно-карабахского конфликта и нормализация армяно-турецких отношений. Об этом на встрече с журналистами 10 марта заявил политолог Сурен Саркисян.
Он пояснил, что вчерашний визит посла был связан с желанием ознакомиться с ситуацией на месте.
«Это важный сигнал Азербайджану и международному сообществу, что проблема для США имеет важное значение, и посол повторила призыв госсекретаря США Энтони Блинкена о незамедлительном открытии Лачинского коридора. Она тем самым показала, что США поддерживают этот процесс. Это очень четкий сигнал», – отметил Саркисян.
Эксперт не исключил, что область могут посетить послы и других стран-сопредседателей МГ ОБСЕ, а также послы стран ЕС.
«Другое дело, что Россия негативно относится к западной вовлеченности в вопросе Арцаха. Сложно представить, что в случае ухода русских из Арцаха Азербайджан согласится на размещение других сил, в том числе западных. За русскими уйдут и армяне Арцаха, что станет риском для властей Армении, которые как раз указывают на то, что русские должны остаться и обеспечивать безопасность армян Арцаха», – подчеркнул Саркисян.
Напомним, что новоназначенный посол США в Армении Кристина Куинн вместе с губернатором Сюникской области Робертом Гукасяном 9 марта посетила участок, с которого начинается Лачинский коридор.