Դիլիջանում հունիսի 17-18-ին կանցկացվի հայ-վրացական մշակույթի եւ խոհարարության փառատոն, կկայանա նաեւ մրցույթ: Այս մասին հայտարարեց «Հայ խոհարարական ավանդույթների զարգացման եւ պահպանման» ՀԿ ղեկավար Սեդրակ Մամուլյանը։
Նա պարզաբանեց, որ միջոցառման շրջանակներում կներկայացվեն նաեւ երկու ժողովուրդների երաժշտությունն ու արվեստի գործերը: «Փառատոնի թեման կլինի «Միմինո» ֆիլմը։ Այն նվիրված է վրացի դերասան Վախթանգ Կիկաբիձեի հիշատակին»,-նշեց Մամուլյանը։
Նրա խոսքով՝ հաջորդ փառատոնը կարող է անցկացվել վրացական Թելավիում։ Փառատոնը նվիրված կլինի հայ դերասան Մհեր Մկրտչյանին:
«Օգոստոսին իրանական կողմի հետ նախատեսվում է երկրորդ անգամ նշել Նավասարդի տոնը։ Սկսվում է խոհարարական քաղաքականությունը, ստեղծվում է յուրօրինակ «Հյուսիս-Հարավ խոհարարական միջանցք»»,-հավելեց նա։
«Ոչխարների խուզում» փառատոնի համակարգող Ալլա Ղազարյանն իր հերթին տեղեկացրեց, որ թվով յոթերորդ փառատոնն այս տարի կանցկացվի հունիսի 10-ին Սյունիքի մարզի Խոտ գյուղում: «Անցյալ տարի փառատոնի շրջանակներում մարզ է այցելել շուրջ 4 հազար զբոսաշրջիկ, որոնց 30 տոկոսը արտասահմանցի զբոսաշրջիկներ են։ Այս տարի ակնկալում ենք ավելի մեծ զբոսաշրջային հոսք»,-հայտնեց նա։
«Տաթեւի վերածնունդ» հիմնադրամի ծրագրերի ղեկավար Անի Դավթյանն իր հերթին հավելեց, որ հունիսի 24-25-ին Տաթեւի վանքի մոտ տեղի կունենա Սյունիքի մարզի պատմության եւ լեգենդների մասին փառատոն:
Իսկ ՀՀ Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Սիսիան Պողոսյանը հավելեց, որ մայիսի 27-28-ին Երեւանի կենտրոնում գտնվող Վերնիսաժի հարեւանությամբ կանցկացվի ցուցահանդես ՝ նվիրված ներքին զբոսաշրջությանը:

An Armenian-Georgian culture and cooking festival as well as a competition will be held in Dilijan, Armenia on June 17-18. Sedrak Mamulyan, Chairman of “Development and Preservation of Armenian Culinary Traditions” NGO, told this to a press conference Thursday.
He noted that the music and works of art of both nations also will be presented within the framework of this event.
"The theme of the festival will be the film ‘Mimino.’ It is dedicated to the memory of Georgian actor Vakhtang Kikabidze," Mamulyan noted.
According to him, the next such festival can be held in Telavi, Georgia. It will be dedicated to Armenian actor Mher Mkrtchyan.
"In August, the Navasard holiday is planned to be celebrate for the second time with the Iranian side. Culinary policy is starting, a unique ‘North-South culinary corridor’ is being created," Mamulyan added.
Alla Ghazaryan, the coordinator of the Sheep Shearing festival of Armenia, informed that the seventh such festival will be held on June 10 in Khot village of Syunik Province.
"Last year, about 4,000 tourists visited the province within the framework of the festival, 30 percent of whom are foreign tourists. This year we expect a larger tourist flow," said Ghazaryan.
Ani Davtyan, program manager at the Revival of Tatev foundation, stated that on June 24-25, a festival about the history and legends of Syunik Province will be held near the Tatev Monastery.
And Sisian Boghossian, Chairperson of the Tourism Committee of Armenia, added that on Saturday and Sunday, an exhibition dedicated to Armenia’s domestic tourism will be held near the Vernissage open-air exhibition-market in downtown Yerevan.