Դիլիջանում հունիսի 17-18-ին կանցկացվի հայ-վրացական մշակույթի եւ խոհարարության փառատոն, կկայանա նաեւ մրցույթ: Այս մասին հայտարարեց «Հայ խոհարարական ավանդույթների զարգացման եւ պահպանման» ՀԿ ղեկավար Սեդրակ Մամուլյանը։
Նա պարզաբանեց, որ միջոցառման շրջանակներում կներկայացվեն նաեւ երկու ժողովուրդների երաժշտությունն ու արվեստի գործերը: «Փառատոնի թեման կլինի «Միմինո» ֆիլմը։ Այն նվիրված է վրացի դերասան Վախթանգ Կիկաբիձեի հիշատակին»,-նշեց Մամուլյանը։
Նրա խոսքով՝ հաջորդ փառատոնը կարող է անցկացվել վրացական Թելավիում։ Փառատոնը նվիրված կլինի հայ դերասան Մհեր Մկրտչյանին:
«Օգոստոսին իրանական կողմի հետ նախատեսվում է երկրորդ անգամ նշել Նավասարդի տոնը։ Սկսվում է խոհարարական քաղաքականությունը, ստեղծվում է յուրօրինակ «Հյուսիս-Հարավ խոհարարական միջանցք»»,-հավելեց նա։
«Ոչխարների խուզում» փառատոնի համակարգող Ալլա Ղազարյանն իր հերթին տեղեկացրեց, որ թվով յոթերորդ փառատոնն այս տարի կանցկացվի հունիսի 10-ին Սյունիքի մարզի Խոտ գյուղում: «Անցյալ տարի փառատոնի շրջանակներում մարզ է այցելել շուրջ 4 հազար զբոսաշրջիկ, որոնց 30 տոկոսը արտասահմանցի զբոսաշրջիկներ են։ Այս տարի ակնկալում ենք ավելի մեծ զբոսաշրջային հոսք»,-հայտնեց նա։
«Տաթեւի վերածնունդ» հիմնադրամի ծրագրերի ղեկավար Անի Դավթյանն իր հերթին հավելեց, որ հունիսի 24-25-ին Տաթեւի վանքի մոտ տեղի կունենա Սյունիքի մարզի պատմության եւ լեգենդների մասին փառատոն:
Իսկ ՀՀ Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Սիսիան Պողոսյանը հավելեց, որ մայիսի 27-28-ին Երեւանի կենտրոնում գտնվող Վերնիսաժի հարեւանությամբ կանցկացվի ցուցահանդես ՝ նվիրված ներքին զբոսաշրջությանը:

В Дилижане с 17 по 18 июня состоится армяно-грузинский фестиваль культуры и кулинарии, состоится также конкурс. Об этом заявил руководитель НПО «Развитие и сохранение армянских кулинарных традиций» Седрак Мамулян.
Он пояснил, что в рамках мероприятия будут также представлены музыка и произведения искусства двух народов. «Темой фестиваля станет фильм «Мимино». Это посвящено памяти грузинского актера Вахтанга Кикабидзе», – отметил Мамулян.
По его словам, следующий фестиваль может пройти в грузинском Телави, который будет посвящен уже армянскому актеру Мгеру Мкртчяну.
«В августе вместе с иранской стороной планируется во второй раз отметить праздник Навасард. Задается старт кулинарной политике, создается своеобразный кулинарный коридор «Север – Юг»», – добавил он.
Координатор фестиваля «Стрижка овец» Алла Казарян, в свою очередь, сообщила, что седьмой по счету фестиваль в этом году пройдет 10 июня в селе Хот Сюникской области. «В прошлом  году в рамках фестиваля область посетили около 4 тыс. туристов, 30% из которых – иностранные туристы. В этом году ожидаем еще большего туристического потока», – выразила уверенность она.
Руководитель проектов фонда «Возрождение Татева» Ани Давтян, в свою очередь, добавила, что с 24 по 25 июня у Татевского монастыря состоится фестиваль об истории и легендах Сюникской области.
А председатель Комитета по туризму Армении Сисиан Погосян добавила, что с 27 по 28 мая рядом с Вернисажем в центре Еревана пройдет выставка, посвященная внутреннему туризму.