Մերձմոսկովյան Զվենիգորոդի վարչակազմի ղեկավարի անվտանգության հարցերով տեղակալ Գրիգորի Թաթուսյանն օրերս ձերբակալվել է 33 մլն ռուբլու կաշառքի փորձի կասկածանքով:
Ինչպես հայտնի է դարձել «МК»-ին, նախօրեին դատարանում վճռվել է Թաթուսյանի եւ եւս մեկ պետական պաշտոնյայի` Դոլգատովի հարցը: Առայժմ հայտնի է, որ հարուցվել է քրեական գործ: Թաթուսյանին ձերբակալել են սեպտեմբերի 28-ին, այն օրը, երբ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւը գնացել էր Զվենիգորոդ` ստուգելու, թե ինչպես են իրականացվում ջեռուցման շրջանի նախապատրաստական աշխատանքները:
Ուրբաթ Թաթուսյանին չեն կալանավորել, նիստը տեղափոխվել է հոկտեմբերի 3 –ին: Իրավապահ մարմինները պետք է ներկայացնեն լրացուցիչ ապացույցներ` նրան ձերբակալելու համար:
Այս տարի գարնանը լրատվամիջոցներն անդրադարձել էին Զվենիգորոդում ընթացող նախընտրական պայքարին` նկարագրելով, թե դրանում ինչ դեր է ունեցել Թաթուսյանը: Գլխավոր գործող անձինք եղել են քաղաքապետի թեկնածուներ Սերգեյ Ժուրավսկին` «Սպրավեդլիվայա Ռոսիա»-ից եւ Լեոնիդ Ստավիցկին` «Եդինայա Ռոսիա»-ից: Վերջինս, ով նաեւ գործող քաղաքապետն էր, մեծ գումարներ է հատկացրել` մրցակցի շտաբին հետեւելու համար: Լուրեր էին շրջանառվում, թե այդ գործի համար ներգրավել են հատուկ անձանց` Թոթուսյանի Հայաստանից ժամանած հայրենակիցներին, որոնց հենց նա էլ ղեկավարել է: Հաղորդվում էր անգամ այն մասին, թե ինչպես է Թաթուսյանը նախատեսվածից չորս անգամ պակաս վճարել նրանց, իսկ այդ մարդկանցից յուրաքանչյուրն անցել է որեւէ քրեական գործով:

MOSCOW. – Grigory Tatusyan, the assistant security affairs officer of the head of Zvenigorod administration in Moscow Oblast, was recently detained on suspicion of bribe.
All that is known for now is that a criminal case is launched, МК informed. Tatusyan was taken into custody on Thursday, the day when Russian President Dmitry Medvedev visited Zvenigorod to inspect preparations for the upcoming heating season.
Court hearing is rescheduled for October 3. Law enforcement needs to submit additional evidence to arrest Tatusyan.
This spring the media reflected on the mayoral election campaign in Zvenigorod and Grigory Tatusyan’s part in that campaign. The main nominees were Sergey Zhuravsky, from the Spravedlivaya Rossiya Party, and mayor-in-office Leonid Stavitsky, from Russia’s ruling Yedinaya Rossiya Party. Stavitsky had provided hefty sums to follow the opponent’s campaign headquarters. And news was circulated that Grigory Tatusyan’s relatives from Armenia were hired for this task and that they were under Tatusyan’s directive.