Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն ընդարձակ պատասխան է տվել ՀՀ վարչապետի՝ այսօր կառավարության նիստում հնչեցրած հայտարարություններին:
Ի պատասխան Փաշինյանի այն խոսքերին, որ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակումը խոչընդոտում է հայ բնակիչներին առաջին անհրաժեշտության պարագաներով եւ բժշկական պարագաներով ապահովելուն, որ Ադրբեջանը վարում է էթնիկ զտման քաղաքականություն եւ որ Ադրբեջանը սադրանքներ է իրականացրել սահմանային գոտում, Բաքվում ավելի խելացի բան չեն գտել, քան հայտարարել, թե Լաչինի միջանցքում տեղի ունեցողը Հայաստանին չի վերաբերում։
Բացի այդ, Բաքվում մեկ օր մտածելուց հետո որոշել են երեկվա միջադեպի մեղքը բարդել Հայաստանի վրա, նպատակը, իբր, «ստվեր գցելն է Ադրբեջանի կողմից անցակետի հաջող աշխատանքի վրա եւ խոչընդոտելը անցակետի անվտանգ եւ ազատ օգտագործմանը»։

The Ministry of Foreign Affairs (MFA) of Azerbaijan has given an extensive "answer" to the statements made by Prime Minister Nikol Pashinyan at Friday's Cabinet meeting of the Armenian government.
In response to Pashinyan's statement that Azerbaijan's blockade of the Lachin corridor prevents the provision of basic necessities and medical supplies to the Armenian residents of Artsakh (Nagorno-Karabakh), that Azerbaijan is pursuing a policy of Armenian ethnic cleansing in Artsakh, and that Azerbaijan has carried out provocations in the border zone of Armenia, the Azerbaijan MFA simply stated that what is happening in the Lachin corridor does not concern Armenia.
In addition, after thinking for a day, Azerbaijan decided to blame Armenia for Thursday's incident, the purpose, allegedly, is to "cast a shadow on the successful operation of the checkpoint by Azerbaijan and hinder the safe and free use of the checkpoint."