2012-ի հունվարին Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը կանցկացնի նոր ղեկավարի ընտրություններ: Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցին հայտնել է Ազգային ժողովի` «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության պատգամավոր, ԵԽԽՎ-ում հայկակական պատվիրակության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը: Երկու տարվա ռոտացիաների արդյունքում ԵԽԽՎ-ում ղեկավարությունն անցնելու է Եվրոպական ազգային կուսակցությանը: Խմբի անդամները փակ քննարկում են անցկացրել, որի արդյունքում ձայների մեծամասնությամբ որոշում է ընդունվել Ժան-Կլոդ Մինյոնի թեկնածության առաջադրման վերաբերյալ: «Մենք կարծում ենք, որ Մինյոնն ավելի հետեւողականորեն կլինի օբյեկտիվության պահպանման գործում, քան` Չավուշօղլուն»:
Վերջինիս երկամյա գործունեությունն ապացուցել է, որ նա, ղեկավարություն ստանալով եվրոպական կառույցում, առաջնորդվել է ոչ այնքան համաեվրոպական արժեքներով, որքան ադրբեջանա-թուրքական տանդեմի հետաքրքրությունների առաջադրմամբ»,-հայտարարել է Ն. Զոհրաբյանը:
Այն հարցին, թե ինչպե՞ս կարող է ԵԽԽՎ-ի ղեկավարության փոփոխությունն անդրադառնալ Լեռնային Ղարաբաղի հարցով ստեղծված հանձնաժողովի վրա, Զոհրաբյանը նշել է, որ հայկական պատվիրակությունն, առաջվա պես չի հետաքրքրվում այդ հանձանաժողովի աշխատանքներով: «Երեկ ադրբեջանական պատվիրակության անդամներն ավելի քան 20 րոպե վիճաբանում էին ենթահանձնաժողովի ղեկավարներ Խորդի Կսուկլայի եւ Կոստայի հետ, որից հետո որոշում ընդունվեց ենթանահանձնաժողովի հարցն ուղարկել ԵԽԽՎ-ի բյուրոյի քննարկմանը: Մեր դիրքորոշումը այդ հարցի վերաբերյալ հայտնի է` այդ կառույցը չի կարող միջնորդ լինել Լեռնային Ղարաբաղի հարցով, քանի որ տեղյակ չէ նրա պատմությանն ու զարգացման նրբություններին: Բացի այդ, ենթահանձնաժողովի օբյեկտիվությանը եւս չի կարելի վստահել»,-հայտարարել է Զոհրաբյանը:
Հիշեցենք, որ Չավուշօղլուն գլխավորում է ԵԽԽՎ-ն 2010 թվից, եւ նա Եվրոպական դեմոկրատական կուսակցությունից է:

YEREVAN.- Parliamentary Assembly of the Council of Europe will hold elections of new president in January 2012, member of the Armenian delegation Naira Zohrabyan told Armenian News-NEWS.am.
Group of the European People’s Party will assume the presidency in PACE. All the group members participated in closed voting and decided to nominate Jean-Claude Mignon.
“We think that Mignon will be more consistent and will adopt unbiased stance unlike Cavusoglu. Latter’s two-year work proved that assuming his post in the European structure Cavusoglu is more guided by pushing interests of the Turkish-Azerbaijani due,” she said.
Asked about whether new chairman’s work will affect activities of sub-committee on Karabakh, Zohrabyan stressed the Armenian side is not interested in sub-committee’s work.
“Members of the Azerbaijani delegation for more than 20 minutes were exchanging words with sub-committee’s chairman Jordi Xucla i Costa and then decided to send sub-committee’s issue to PACE bureau.
Our position on this issue is known - this structure can not mediate in the Nagorno-Karabakh conflict, as it is unaware of conflict’s history and development. Besides, one cannot be confident in impartial work of the sub-committee - in contrast to the first, headed by Lord Russell Johnston,” she concluded.