«Եթե Բաքուն չի կարողանում Նախիջեւանի «հախից գալ», թող խոստովանի, հասարակությունն էլ իր գլխի ճարը տեսնի»,-այս մասին նշվել է հոկտեմբերի 4-ին, Նախիջեւանի ինքնավար հանրապետության Շարուր շրջանի Քաղաքական եւ քաղաքացիական իրավունքների պաշտպանության կենտրոնի եւ Շարուրի շրջանի բնակիչների հետ համատեղ տեղի ունեցած ասուլիսի ժամանակ, որտեղ հերթական անգամ անդրադարձ է կատարվել ինքնավար մարզում ստեղծված ծանր դրությանը, հոկտեմբերի 5-ին հաղորդում է ադրբեջանական «Մուսավաթ» թերթը:
Այսպես, Նախիջեւանի Շարուրի շրջանի Չերչիբողան գյուղի բնակիչ Թամարա Նաղիեւան հայտնել է, որ ենթարկվել է բռնությունների տեղի ոստիկանապետի կողմից: Նա նշել է, որ ընտանիքի հետ միասին վարձով բնակվում է Բաքվում: Գյուղ վերադառնալով` տեսել է, որ այգու ցանկապատը հանել են, իսկ պտղատու ծառերը` կտրել: Նրա հարեւանը քաղաքապետարանի օգնությամբ սեփականաշնորհել է իր բակի 200 քմ տարածքը: Նա դիմել է Շարուրի շրջանային դատարան, որը հարցը լուծել է հարեւանի օգտին: Այնուհետեւ Թամարա Նաղիեւան դիմել է Վերաքննիչ դատարան, որն այս անգամ որոշում է ընդունել` հօգուտ Նաղիեւայի, սակայն Շարուրի շրջանի ոստիկանապետ Մեմեդ Հուսեյնովը, ուշադրություն չդարձնելով այդ որոշման վրա, կնոջը դստեր հետ միասին փակել է նկուղում եւ պահանջել հրաժարվել այդ տարածքի նկատմամբ սեփականության իրավունքից:
«Երկու օր Շարուրի շրջանի ոստիկանական բաժանմունքի նկուղում մնացինք: Առաջին օրը ոստիկանապետն ասաց, որ եթե անհրաժեշտ փաստաթղթերը չստորագրեմ, մազերցս բռնած քարշ կտա ինձ: Իսկ աղջկաս սպառնացին, որ կբռանաբարեն եւ կուղարկեն հոգեբուժարան: Մեզ այնտեղ բռնությունների եւ տանջանքների ենթարկեցին: Ստիպված էինք ստորագրել մի շարք փաստաթղթեր, սակայն դա մեր ունեցվածքը մեզնից վերցնելու հիմք չէ»,-ասել է Նաղիեւան, գրում է «Մուսավաթ» թերթը:
Թամարա Նաղիեւան այժմ պահանջում է պետությունից վերականգնել իր սեփականության իրավունքը, հաղորդում է «Մուսավաթ» թերթը:

«Если Баку не в состоянии «усмирить» Нахичеван, то пусть открыто признается в этом, чтобы люди могли принять меры сами». Так выразилась Тамара Нахиева 4 октября во время совместной пресс-конференции представителей Центра защиты политических и гражданских прав и жителей Шарурского района Нахичеванской автономной республики. Об этом пишет азербайджанская газета «Мусават».
Нахиева, проживающая в деревне Черчибоган, рассказала, что подверглась насилию со стороны главы местной полиции. Она вместе с семьей живет в Баку по найму. Приехав в родную деревню, Нахиева увидела, что калитки вокруг ее сада нет, а фруктовые деревья срублены. При содействии администрации сосед приватизировал 200 м территории ее двора. Она обратилась в суд Шарурского района, но решение было принято в пользу соседа. Апелляционный суд вынес решение в ее пользу.
Несмотря на это, глава Шарурского отделения полиции Мехмет Гусейнов запер женщину в подвале и держал ее там два дня. «Мусават» пишет, что Нахиевой угрожали тем, что потащат ее за волосы, а ее дочь изнасилуют и бросят в психушку, если они не откажутся от своих прав на собственность. Ясно, что ей пришлось подписать эти документы. Однако, как утверждает Нахиева, это не может быть основанием для того, чтобы у них отняли дом. Она требует от государства восстановить право на владение домом.