Ռուսաստանի վարչապետ Վլադիմիր Պուտինի` Եվրասիական միություն ստեղծելու գաղափարը միայն առաջին հայացքից է անմեղ ծրագիր թվում: Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Շիրակ Թորոսյանը:
Նշենք, որ ՌԴ վարչապետն առաջարկել է Եվրասիական միություն ստեղծել` որպես օրինակ ընտրելով Եվրամիությունը:
«Առաջին հայացքից այդ ծրագիրն անմեղ ծրագիր է թվում կապված նրա հետ, որ նա պարզապես ցանկանում է Եվրասիական միություն ստեղծել, ինչպես ինքն է պնդում տնտեսական ոլորտում համագործակցության համար: Դատելով ընդհանրապես ռուսական քաղաքականությունից, այն մշտապես կրել է ծավալապաշտական բնույթ: Բայց հիմա ժամանակները փոխվել են, եւ ինչպես Եվրոպական երկրներն են միավորվում, փորձում են միավորվել: Բայց դրա մեջ լուրջ քաղաքական տարր կա: Այսօր Եվրամիությունն էլ տնտեսական կառույց չէ եւ տնտեսաքաղաքական բեւեռ է դարձել: Ժամանակը ցույց կտա` Պուտինի այս նախագիծը կիրագործվի, թե` ոչ, կամ իրագործվելուց ինչ ծավալներ կընդգրկի»,- նշել է պատգամավորը:
Վերջինս ամեն դեպքում պետությունների համագործակցությանը դրական է վերաբերում, եթե դա բերելու է բնակչության բարեկեցության բարելավման, տնտեսական աճի, «իսկ թե ապագայում, ինչի կվերածվի, ժամանակը ցույց կտա»:
Հարցին, թե ինչո՞վ կարող է օգտակար լինել նման կառույցի ստեղծումը Հայաստանի համար, Շիրակ Թորոսյանը պատասխանել է. «Հայաստանն, ինչպես ցանկացած երկիր, քննարկում է իր շահը: Եթե մենք գտնենք, որ դա օգտակար է տնտեսական եւ արտաքին անվտանգության տեսանկյունից, կքննարկենք միանալու խնդիրը, բայց դա դեռ միայն ծրագրերի մակարդակում է: Նախ պետք է ծրագիրը իրականություն դառնա, հետո քննարկենք»,- նշել է Թորոսյանը եւ հավելել. «Կա տեսակետ, թե Հայաստանը ավելի շատ ռուսական կողմնորոշման հետնորդ է, բայց այս ամենում մենք փնտրում ենք մեր շահերը, եթե դա բխում է մեր ռազմավարական շահերից, անպայման կլինենք»:
Նշենք, որ նախօրեին Պուտինը հրապարակել է «Նոր ինտեգրացիոն նախագիծ Եվրասիայի համար. ապագա, որը ծնվում է այսօր» հոդվածը: Պուտինն առաջարկում է ԱՊՀ երկրների հետ համագործակցության նոր ճարտարապետություն: մասնավորապես առաջարկում է Եվրասիական միության նախագիծը Եվրամիության օրինակով, Միության միասնական արժույթով:
Ռուսաստանի վարչապետը հոդվածում հիշեցրել է, որ Ռուսաստանը, Բելառուսը եւ Ղազախստանն առաջին փուլն արդեն անցել են: 2012թ. հունվարի 1-ից ուժի մեջ է մտնում նաեւ Միացյալ տնտեսական տարածքի պայմանագիրը: Պուտինը նշել է, որ ՄՏՏ-ն առայժմ երեք պետությունների համար է, սակայն նախագիծը պատմական է նաեւ մյուս հետխորհրդային երկրների համար: Արդյունքում` բոլոր քաղաքացիները պետք է առանց սահմանափակումների կարողանան ընտրել ապրելու, կրթություն ստանալու եւ աշխատելու իրենց նախընտրած վայրը:
Մաքսային միությունն ու ՄՏՏ-ն դնում են Եվրասիական տնտեսական միության հիմքը: Միաժամանակ, կընթանա դրանց մասնակիցների ընդլայնում` Ղրղըզստանի եւ Տաջիկստանի հաշվին: Պուտինը չի ցանկանում սահմանափակվել այդ երկրներով:
Ռուսաստանի վարչապետը նաեւ շեշտել է, որ խոսքը ԽՍՀՄ-ի վերաստեղծման մասին չէ: Նաեւ պետք չէ հակադրել Եվրասիական միությունն ու ԱՊՀ-ն: Յուրաքանչյուրն ունի իր տեղն ու դերը: Եվրասիական միությունը բաց նախագիծ է: Յուրաքանչյուր երկիր կարող է միանալ դրան: Իսկ այն երկրները, որոնք նախընտրում են եվրոպական ինտեգրացիան եւս կարող են չհակադրվել Եվրասիական միությանը, քանի որ այն լինելու է ազատության, ժողովրդավարության եւ շուկայական օրենքների հիման վրա միավորված մեծ Եվրոպայի մի մասը:

Идея премьер-министра России Владимира Путина о создании Евразийского Союза кажется невинной только на первый взгляд. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am заявил депутат парламента Армении от правящей республиканской партии Армении (РПА) Ширак Торосян.
Отметим, что премьер-министр России Владимир Путин предложил создать Евразийский Союз, в качестве примера взяв за основу Европейский Союз.
«На первый взгляд эта программа кажется невинной, что обусловлено тем обстоятельством, что Путин утверждает, якобы стремится создать Евразийский Союз для сотрудничества в экономической сфере. Судя по политике России в целом, она всегда носила расширительный характер. Но сейчас времена изменились, и Путин хочет начать процесс объединения, каким были объединены европейские страны. В этом есть серьезная политическая составляющая. Сегодня Евросоюз – не экономическая структура, а экономико-политический полюс. Время покажет, будет ли этот проект Путина претворен в жизнь, или нет, и в каких объемах в случае чего будет реализован», - отметил депутат.
В любом случае Ширак Торосян считает сотрудничество между государствами положительным явлением, если это приведет к улучшению качества жизни населения, экономическому росту. «Время покажет, как все обернется в будущем», - подчеркнул он.
На вопрос о том, чем может быть полезно создание такой структуры для Армении, Ширак Торосян ответил: «Армения, как и любая страна, обсуждает свои интересы. Если мы посчитаем, что это полезно с точки зрения экономики и внешней безопасности, обсудим вопрос присоединения. Но все это только на стадии планов. Сначала план должен стать реальностью, потом начнем обсуждать», - заявил Торосян, добавив: «Есть точка зрения, что Армения является больше последователем российской ориентации, но мы во всем этом ищем интересы. Если это будет в наших стратегических интересах, обязательно присоединимся», - резюмировал он.
Напомним, что накануне премьер-министр России Владимир Путин опубликовал статью «Новый интеграционный проект для Евразии - будущее, которое рождается сегодня», который предлагает новую архитектуру сотрудничества со странами СНГ.
В статье премьер-министр РФ напомнил, что первый этап Россия, Белоруссия и Казахстан уже прошли. А с 1 января 2012 г. стартует и Единое экономическое пространство (ЕЭП). И хотя пока это касается только трех стран, проект является исторической вехой не только для них, но и «для всех государств на постсоветском пространстве».
Чтобы в итоге граждане могли «без всяких ограничений выбирать, где жить, получать образование, трудиться».
Но в данном случае «речь не идет о том, чтобы в том или ином виде воссоздать СССР». При этом, говорится в статье, было бы ошибкой противопоставлять Евразийский союз и СНГ. У каждого есть свое место и своя роль.