Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզիի այցը Հայաստան, Վրաստան եւ Ադրբեջան նշանակալից է, քանի որ ընդգծում է Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի կարեւորությունը Եվրոպայի համար: Այդ մասին, հոկտեմբերի 6-ին, հայտարարել է Թբիլիսի ժամանած ռուսաստանցի ընդդիմադիր գործիչ, նախկին աշխարհի չեմպիոն Գարի Կասպարովը:
«Ժամանակին Սարկոզին կարողացել է դադարեցնել պատերազմը Կովկասում, սակայն Արեւմուտքի քաղաքական գործիչների ոչ հետեւողական լինելու պատճառով, միջազգային հանրությունը չկարողացավ հասնել 2008 թվականի օգոստոսի 12-ի` հրադադարի մասին համաձայնագրի իրագործմանը»,- ասել է նա:
Կասպարովը նաեւ նշել է, որ այսօր «Արեւմուտքը մտադիր չէ համակերպվել ռուսական քաղաքականության հետ եւ քայլեր կձեռնարկի համաձայնագրի լիակատար իրականացման համար»:
«Դրանից ելնելով` կարելի է ենթադրել, որ Սարկոզիի այցը կարեւոր է Վրաստանի համար եւ հնարավոր է հնչեն նոր նախաձեռնություններ»,- նշել է Կասպարովը:
Հիշեցնենք, որ Նիկոլա Սարկոզին, հոկտեմբերի 6-ին, կայցելի Հայաստան` տարածաշրջանակին այցի շրջանակներում: Ֆրանսիայի նախագահի ուղերձը կհեռարձակվի Երեւանի կենտրոնում գտնվող Ֆրանսիայի Հրապարակում գտնվող մեծ էկրանից:

TBILISI. – French President Nicolas Sarkozy’s visit to Armenia, Georgia and Azerbaijan is significant as it stresses the importance of the South Caucasus for Europe, former world chess champion, current Russian oppositional politician Garry Kasparov said in Tbilisi on Thursday.
“Sarkozy was once able to stop the war in South Caucasus. However, due to inconsistency of Western politicians the international community failed to achieve the implementation of the ceasefire agreement as of August 12, 2008,” Kasparov stated.
“Besides, the West has no intention to tolerate Russia’s policy and takes measures to fully realize the agreement,” he added.
Thus, we can assume that Sarkozy’s visit is important for Georgia as new initiative may be offered, he added.
Nicolas Sarkozy will visit Armenia on Thursday. His message will be aired on the big screen in the Square of France in Yerevan.