Պատերազմի ընթացքում ու դրանից հետո Հայաստանի իշխանությունը սեփական քաղաքական շահերի ու պաշտոնների կորստի իրենց մղձավանջային վախերի պատճառով, երկրի անվտանգությունը կործանող սխալներ գործեց, որոնք մեր դիրքերը լրջորեն թուլացրին միջազգային ասպարեզում, ադրբեջանական զինված ուժերը «լեգիտիմ» հնարավորություն ստացան ամրանալու մեր գյուղերի ու քաղաքների հարևանությամբ, ճանապարհներին, լկտիացած` զրկանքների մեջ պահել մեր հայրենակիցներին:  Այս մասին ասվում է ՀՀ Նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյանի գրառման մեջ:
Միջազգային մեխանիզմներ գործադրելու փոխարեն Հայաստանի իշխանությունը անհիմն պատրանքներով գնացել-մտել էր միջազգային քաղաքական ու ռազմական կառույցների տակ` հստակ իմանալով, որ Ադրբեջանն այդտեղ իր օգտին է հարցերը լուծել տալու, անտեսելով, որ մեր հարցերն այդ կառույցներին «դեմ տալով»` միայն ուժեղացնելու էին Ադրբեջանին:
Սրանից բացի, կազմակերպված, բարձր մակարդակից մինչև սեփական քաղաքական թիմի համայնքային մարմիններ, պարտաճանաչ հերքում էին ադրբեջանական հանցանքների մասին հաղորդումները, արդարացնում ադրբեջանական հանցագործներին, «կենաց-մահու» պայքար էին տանում բոլոր նրանց դեմ, ովքեր այդ հանցանքները բարձրաձայնում էին` սարսափած լինելով տագնապից, որ դա կառաջացնի մարդկանց դժգոհությունը իրենց իշխանության նկատմամբ, մարդկանց աչքում իրենք թույլ կերևան, հաճախ էլ ղեկավարվելով` «Մեզ ոչ ոք չի կարող ասել` ինչ անենք, մենք ամենից ճիշտը գիտենք» կարգախոսով:
Կարևորը` իրենք պաշտոններում «անսասան» մնան. հոգ չէ, որ արդյունքում Ադրբեջանը դրանից միայն ուժեղացավ ու ստացավ թե´ Հայաստանի, թե´ Արցախի նկատմամբ ագրեսիայի նպաստավոր դիրքեր, մի ամբողջ ժողովուրդ կանգնեց անվտանգության կործանարար սպառնալիքների առաջ:
Արդյունքում կարևորագույն միջազգային մեխանիզմներ գործի չդրվեցին, բաց թողնվեցին բացառիկ հնարավորություններ: Այսքանից հետո բոլոր կողմերը` լինի միջազգային կառույց, այլ երկիր կամ այլ կողմ, մեղավոր կամ պատասխանատու են, բացի իրենցից:

Во время и после войны армянские власти из-за своих кошмарных опасений поступиться собственными политическими интересами и потерять должности допустили ошибки, разрушающие безопасность страны, серьезно ослабившие наши позиции на международной арене, азербайджанские вооруженные силы получили «законную» возможность укрепиться в окрестностях наших сел и городов, на дорогах, нагло подвергать лишениям наших соотечественников. Об этом говорится в сообщении бывшего омбудсмена Армении Армана Татояна.
«Вместо реализации международных механизмов, власти Армении поддались беспочвенным иллюзиям в рамках международных политических и военных структур, четко зная, что Азербайджан решит там вопросы в свою пользу, игнорируя, что, выдвигая наши вопросы этим структурам, они только усилят Азербайджан.
Вдобавок к этому организованная, от высокого уровня до общественных органов собственная политическая команда, покорно опровергала сообщения об азербайджанских преступлениях, реабилитировала азербайджанских преступников, боролась «насмерть» со всеми, кто озвучивал эти преступления, наводила ужас на тревогой, что это вызовет недовольство людей своими властями, они будут выглядеть слабыми в глазах людей, зачастую руководствуясь лозунгом «Никто не может указывать нам, что делать, мы знаем лучше».
Важно то, что они остаются «непоколебимыми» на своих позициях. неважно, что в результате Азербайджан только окреп и получил выгодные позиции для агрессии против Армении и Арцаха, весь народ столкнулся с разрушительными угрозами безопасности.
В результате не были реализованы важные международные механизмы, упущены исключительные возможности. После этого виновны или ответственны все стороны, будь то международная организация, другая страна или другая сторона, кроме них самих», - отметил Арман Татоян.