Հարավաֆրիկյան Հանրապետության դատարանը որոշել է հրապարակել նախագահ Սիրիլ Ռամապոզայի գաղտնի պատասխանն ընդդիմադիր «Դեմոկրատական ​​դաշինք» կուսակցության պահանջին՝ կառավարությանը պարտավորեցնել կատարել Միջազգային քրեական դատարանի որոշումը՝ կապված ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ձերբակալման հրամանի հետ, գրում է Citizen-ը։
Գարնանը «Դեմոկրատական ​​դաշինք» կուսակցությունը դատական ​​կարգով պահանջել էր նախարարների կաբինետին պարտավորեցնել կատարել Պուտինին ձերբակալելու դատարանի որոշումը, եթե նման խնդրանքն ուղղվի հարավաֆրիկյան իշխանություններին՝ ՌԴ նախագահի ազգային տարածքում գտնվելու դեպքում, գրում է ТАСС-ը։
Հունիսի վերջին նախագահը դատարան է ներկայացրել Միջազգային քրեական դատարանի վճռի հետ կապված իշխանությունների հնարավոր գործողությունների վերաբերյալ տեղեկատվություն, որը ենթակա չէ բացահայտման։ Հարավային Աֆրիկայի նախագահի խոսնակ Վինսենթ Մագվենիան ասել է, որ Միջազգային քրեական դատարանը համագործակցության խնդրանքի փաստի վերաբերյալ գաղտնիություն է պահանջում։
Կուսակցության առաջնորդ Ջոն Սթինհաուզենն ավելի վաղ շեշտել էր, որ Դեմոկրատական ​​դաշինքը դատարանում կձգտի նախագահի պատասխանից հանել գաղտնիությունը, դատարանը բավարարեց այս պահանջը:

Суд в Южно-Африканской Республике принял решение об обнародовании конфиденциального ответа президента страны Сирила Рамапосы по поводу требования оппозиционной партии «Демократический альянс» обязать кабмин выполнить требование Международного уголовного суда в связи с выданным им ордером на арест президента России Владимира Путина, пишет «Citizen».
Весной партия «Демократический альянс» в судебном порядке потребовал обязать кабмин выполнить решениее Суда об аресте Путина, если подобный запрос поступит на имя властей ЮАР при нахождении российского лидера на национальной территории, пишет ТАСС.
Президент в конце июня представил в суд информацию относительно возможных действий властей в связи с ордером Международного уголовного суда, которая не подлежит разглашению. Официальный представитель президента ЮАР Винсент Магвенья отметил, что Международный уголовный суд требует конфиденциальности по факт запроса о сотрудничестве.
Глава партии Джон Стинхаузен ранее подчеркнул, что Демократический альянс будет добиваться в суде снятия конфиденциальности с ответа президента, суд удовлетворил это требование.