Կարիքավոր պետությունների ցածր գնով հացահատիկ առաջարկելով՝ Ռուսաստանը նոր կախվածություններ է ստեղծում եւ խաղում է համաշխարհային պարենային անվտանգության դեմ։ Այս մասին նշվել է Եվրամիության արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի նամակում՝ ուղղված 20 զարգացող երկրների կառավարություններին։ Նամակից մեջբերումներ է կատարել Reuters-ը։
«Մինչ ամբողջ աշխարհը պայքարում է մատակարարումների եւ աճող գների հետ կապված խնդիրների դեմ, Ռուսաստանն առաջարկում է ամենախոցելի երկրներին երկկողմ պայմանավորվածություններ իջեցված գներով հացահատիկի վաճառքի մասին եւ ձեւացնում է, թե լուծում է այն խնդիրը, որն ինքն էլ ստեղծել է»,- ընդգծել է Բորելը։ Մոսկվայի գործողությունները նա անվանել է «անպատկառ քաղաքականություն, որի դեպքում պարենը գիտակցաբար օգտագործվում է որպես զենք, որպեսզի նոր կախվածություններ ստեղծվեն»։
Եվրոպական դիվանագիտության ղեկավարի խոսքով՝ ԵՄ-ն գիտակցաբար պատժամիջոցներ չի մտցրել երրորդ երկրներ ռուսական պարենի մատակարարումների դեմ, որպեսզի խուսափի պարենային ճգմաժամից։ Սակայն այդ ճգնաժամն ստեղծում է ինքը՝ հրաժարվելով «հացահատիկի գործարքի» ժամկետը երկարացնելուց։

Предлагая нуждающимся государствам зерно по низким ценам, Россия создает новые зависимости и играет против мировой продовольственной безопасности. Об этом говорится в письме верховного представителя Европейского Союза по иностранным делам и политике безопасности Жозепа Борреля, направленном правительствам 20 развивающихся стран. Выдержки из этого послания цитирует Reuters.
«В то время как весь мир борется против проблем с поставками и растущими ценами, Россия предлагает наиболее уязвимым странам двусторонние договоренности о продаже зерна по сниженным ценам и притворяется, что решает проблему, которую сама же и создала», - подчеркнул Боррель. Действия Москвы он назвал «циничной политикой, при которой продовольствие сознательно используется в качестве оружия, чтобы создать новые зависимости».
По словам главы европейской дипломатии, ЕС сознательно не стал вводить санкции в отношении поставок российского продовольствия третьим странам, чтобы избежать продовольственного кризиса. Однако его создает сама Россия, отказываясь от продления срока действия «зерновой сделки».